Yasal Uyari

Aksi belirtilmedikce bu sitede yayinlanan tum yazilarin ve fotograflarin telif hakki yazarina aittir. Izinsiz yapilan tum alintilar icin hukuki yollarin acik oldugu hatirlatilir.
-----------------------------------------

Tanitim

Bu blog, cok yazarli olup Montessori Egitimi mail grubu uyelerinin yazilarindan olusmaktadir ve Montessori Egitimi ile ilgili yazilar icermektedir. Yazarin ismi (ya da takma ismi) yazinin genelde basinda ya da sonunda yer almaktadir.

Buyuyorum Egleniyorum Ogreniyorum aktiviteleri her iki haftada bir konu degistiren ve uyelerimizin cocuklar ile yaptigi calismalari icermektedir.

Buyrun, hosgeldiniz...


26 Şubat 2013 Salı

Sicak ve Soguk Renkler

Ana ve ara renkleri ayni zaman da "Sicak" ve "Soguk" renkler olarak da siniflandirmak mumkun. Bize atesi ve sicagi animsatan renkler (kirmizi, sari ve turuncu), sicak renkler; sogugu ve dagi animsatan renkler ise (mavi, mor ve yesil) soguk renklerdir. Cesitli resimlere bakarak o resimlerin sicak mi yoksa soguk mu oldugunu tartismak, doga yuruyuslerinde bu konuda konusmak mumkun.


Ana ve Ara Renkler

Montessori Egitim'de Sanat Maceralari konulu kursum kapsaminda hazirlamis oldugum ana ve ara renk odevleri. Okul oncesi cocuklarina ornek olusturmasi acisindan yayinliyorum.

24 Şubat 2013 Pazar

Renk Karistirma

Su anda Montessori Egitimi icin "Sanatta Maceralar" konulu bir kursa gidiyorum. Bu haftaki konumuz ve odevimiz de renk karistirma idi. Montessori yontemi ile renk karistirmayi "birincil" ve "ikincil" renkleri cocuklarimiza anlatmak icin bir ornek asagidaki. Iki farkli zorluk icin iki farkli sise kullandim. Okul oncesi cocuklari icin renklerin karisip yeni renkleri olusturdugunu gormek cok guzel bir deneyim.15 Şubat 2013 Cuma

Cocuklardaki Duyusal Fazlara dikkat ! (Sensible Phasen)

Dun gece turkcesı Harika cocuk nasıl yetıstırılır olarak cevrılmıs olan Tim Seldinin kitabını almancasından  okurken Cocuklardakı Duyusal fazların ne kadar onemlı oldugunu ve evde kendı yaptıgım hataları farkettım.

Okuduklaırmı cevırıp kıtabı alamayanlar ıcın kaydetmek ıstedım. kıtaba ulasabılenler ıcın mutlaka kıtabı okumalarını tavsıye ederım.

Montessoriye göre Cocuklardakı Duyusal Fazlar ıcın http://sudagidan.blogspot.ch/2013/02/duyusal-fazlar-montessoriye-gore-egitim.html  adresındekı notları okuyabılırsınız.