Yasal Uyari

Aksi belirtilmedikce bu sitede yayinlanan tum yazilarin ve fotograflarin telif hakki yazarina aittir. Izinsiz yapilan tum alintilar icin hukuki yollarin acik oldugu hatirlatilir.
-----------------------------------------

Tanitim

Bu blog, cok yazarli olup Montessori Egitimi mail grubu uyelerinin yazilarindan olusmaktadir ve Montessori Egitimi ile ilgili yazilar icermektedir. Yazarin ismi (ya da takma ismi) yazinin genelde basinda ya da sonunda yer almaktadir.

Buyuyorum Egleniyorum Ogreniyorum aktiviteleri her iki haftada bir konu degistiren ve uyelerimizin cocuklar ile yaptigi calismalari icermektedir.

Buyrun, hosgeldiniz...


28 Haziran 2013 Cuma

Panda Palace

 
Ebru Tepe 33, Ediz Tepe 2,5
 

Evet yine bir kağıt projesi yapıyoruz oğlumla. Anne panda, kral panda, prenses panda, yaşlı panda, Bam ve Boo ikiz pandaların bulunduğu bir kır evi yapıyoruz. Oğlum çok mutlu panda panda diye bağırıyor.


Sıra geldi bizim evimize. Tabiki kesim işlemlerini ben yaptım evi bir güzel yapıştırıp karton bir kaideye oturttum.. Minik pandaları, evde istediği yerlere yapıştırması için Edize verdim. Hayallere dalmış olmalıki anne bu evin kapısı açılmıyor dedi. Maket bıçağıyla onuda bir güzel kesip açtım. Yapıştırmadığımız diğer pandaları evin içine koy çıkar, saklandı böööö bulduk derken bizim kır evi 1 saat içinde haşamat oldu. Olsun biz yinede çoook mutluyuz ::::)

 
 
Bu çalışmayı bizimle birlikte sizde yapmak isterseniz pdf dosyası aşağıdaki linktedir.


21 Haziran 2013 Cuma

Hayvanlar Kitabı - Büyük Küçük Kavramları

Merhabalar,
Oğlumuz Etka için hayvanlarla büyük-küçük kavramlarını konu alan bir kitap yaptık.


Kitabımızı lamine ederek, kalemle çizilip silinebilecek bir hale getirdik.Büyük-Küçük kavramının yanısıra hadi bakalım ayaklarını işaretleyelim, gözünü gösterelim diyerek oyunumuzu genişlettik.Kitabımızın basılabilir A5 boyutuna ulaşmak ve daha detaylı bilgi almak için böyle buyurun. 


14 Haziran 2013 Cuma

Montessori Constructive Triangle

Montessori meteryallarinden üçgenleri evde yapmaya çalıştım..

karton ve keçeden üçgenleri oluşturduk.Halise Örel
İstanbul

Nursena 7 yaş
İclal Nazlı 31 ay

Oyun kartları

Tırtıllarla oyunlarımız devam ediyor :)

Oluşturduğum kartları photoshopda hazırladım. 3D görüntü ve kavraması kolaylaşması için süt kapaklarını kullandım. üstüne renkli keçe ile hazırladım. Dikkat ve Görsel zeka için başarılı bir oyun oldu bizim için :)

Halise Örel
İstanbul

Nursena 7 yaş
İclal Nazlı 31 ay

Kelebek oluşum evreleri..

Önce İpek böceği Tırtıllarımız Dut yaprağı ile besledik :)


Büyüyüp gelişmesini izledik ağzından ipeklerini salgılayarak kozasını örmesini ama tırtılları görememenin şaşkınlığını yaşadık :)
Bir sabah ne görelim salgıladığı sıvı ile kozayı yırtıp tüylü antenli beyaz pofuduk bir kelebeğimiz olmuş :)Ertesi gün daha da bir süprizdi çünkü artık yeni yumurtaları vardı :))Kızlarım için çok güzel bir deneyim oldu isimler taktılar incelediler evde kelebekle olmanın keyfine vardılar :)

Halise Örel
İstanbul

Nursena 7 yaş
İclal Nazlı 31 ay

7 Haziran 2013 Cuma

El motor becerileri için faaliyet

EBRU TEPE 33, EDİZ 2.5
Bizim evde değişmeyen tek şey oynamaya doyamayan iki yaramaz bıdığın aktivitelerle sakinleştirilmesi :)

Bu yaptığımız aktivite 2 oyun materyalini bir araya getiriyor. Oyun hamuru ve üzerine harf basılmış kağıtlar. Burada aktivitemizdeki amaç hem oyun hamuruyla uygun boylarda şekiller yapıp, hem bu şekiller ile kağıtlar üstündeki harflerin üstünü kaplamak. Bu sayede el motor kabiliyetleri fazlasıyla gelişmiş olmakla birlikte harfleri tanıması açısından da bulunmaz bir aktivite oluyor. Ben arada baş edemediğim zamanlarda hemen önüne atıyorum Edizin oynayıp dursun sonra dakikalarca :)

Harfleri yazıcıdan çıkartabilmeniz için kaynak:
http://tepehomegiller.blogspot.com/2013/06/el-motor-becerileri-icin-faaliyet.html