Yasal Uyari

Aksi belirtilmedikce bu sitede yayinlanan tum yazilarin ve fotograflarin telif hakki yazarina aittir. Izinsiz yapilan tum alintilar icin hukuki yollarin acik oldugu hatirlatilir.
-----------------------------------------

Tanitim

Bu blog, cok yazarli olup Montessori Egitimi mail grubu uyelerinin yazilarindan olusmaktadir ve Montessori Egitimi ile ilgili yazilar icermektedir. Yazarin ismi (ya da takma ismi) yazinin genelde basinda ya da sonunda yer almaktadir.

Buyuyorum Egleniyorum Ogreniyorum aktiviteleri her iki haftada bir konu degistiren ve uyelerimizin cocuklar ile yaptigi calismalari icermektedir.

Buyrun, hosgeldiniz...


17 Eylül 2010 Cuma

Olcay & Erva ( 3 yaş)

www.kebelek.com

Bu haftanın aktivite konusu " güneş". Aklımda tam da bu temaya uygun birşeyler vardı. Erva da sulu boya yapmak istiyorum diyince güneşimizi yapmaya başladık.

Başta farklı birşey düşünüyordum asıinda, yaptıkça Erva da işin içine dahil oldukça biraz değişikliğe uğradı, daha basite indirgemiş oldum. İhtiyacımız olan büyükçe bir ince karton, makas, sulu boya, varsa kağıt tabak yine varsa bir adet çocuğunuzun resmi, yapıştırıcı.

Aldığımız kartonu büküp bir silindir elde ediyoruz.

Sonrasında bu silindirin iki uçlarında güneşin ışınları olacak şekilde uzun şeritler kesiyoruz ama tam bitirmeden ortada bırakıyoruz. Sonra diklemesine tutup altta kalan şeritleri açıyoruz, üstte kalanlarıda içe doğru yerleştirip bir kubbe elde ediyoruz. ( yapmak istediğim üstte kalanları da açıp boyatmaktı, ortadaki boşlukta taç vazifesi görecek başına takabilecekti. Siz bu şekilde de devam edebilirsiniz.)

Kesme işleminde sabırsızlanan Erva hemen boyaya sarıldı. Artık bir yandan da kendisi de katılımlarda bulunuyor, "annecim söle bakalım kaç tanesini boyadım" diye:)) beni taklit:) sonra güneşimizin kaç tane kolu olduğu ve rengi üzerinde biraz konuştuk.

Tabağımızın arkasını beraber boyadık.

Kurumalarını bekleyip resmimizi önce tabağa sonrada ortadaki kubbeye yapıştırdık. En son olarak da odasının boş duvarına bantladık 3 boyutlu Erva güneşini:))

Not:

  • Bugünlerde yolda gidip gelirken gölgelerimizi yakalamaya çalışıyoruz. Güneşin konumuna göre gölgelerin yer değiştirmesi Erva'nın çok hoşuna gitti.

14 Eylül 2010 Salı

Montessori Yöntemi ile Matematik Eğitimi

16-17 Ekim tarihlerinde İstanbul'da Montessori Yöntemi ile Matematik Eğitimi semineri düzenlenecektir. Seminere katılmak için nuranevren@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.

2 Eylül 2010 Perşembe

BEO - ATATÜRK

30 Ağustos Zafer bayramını sabah balkonumuza bayrak asarak kutlamaya başladık. Sonrasında elimize bayraklarımızı alıp, sahilde yürüyüş yaptık.
Atatürk kitabı Emincan'ın kitaplığında baş köşede durur. Birlikte tekrar okuduk.
Atatürk fotoğraflarından hazırladığım kartları eşleştirdik.

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun.

Nuran & Emincan (34 ay)