Yasal Uyari

Aksi belirtilmedikce bu sitede yayinlanan tum yazilarin ve fotograflarin telif hakki yazarina aittir. Izinsiz yapilan tum alintilar icin hukuki yollarin acik oldugu hatirlatilir.
-----------------------------------------

Tanitim

Bu blog, cok yazarli olup Montessori Egitimi mail grubu uyelerinin yazilarindan olusmaktadir ve Montessori Egitimi ile ilgili yazilar icermektedir. Yazarin ismi (ya da takma ismi) yazinin genelde basinda ya da sonunda yer almaktadir.

Buyuyorum Egleniyorum Ogreniyorum aktiviteleri her iki haftada bir konu degistiren ve uyelerimizin cocuklar ile yaptigi calismalari icermektedir.

Buyrun, hosgeldiniz...


10 Eylül 2011 Cumartesi

BEÖ/ 4 ELEMENT

Sebile/ İpek ve Sencer (42 ay)
afacanikizler.blogspot.com

Birkaç gün öncesinden Tübitak'ın 4 Element kitabını okuduk.


Bugün size yaşamamızı sağlayan 4 elementi anlatacağım. Ateş, toprak, su ve hava.
Ateşi temsilen bir mum yakıyoruz. Elini yaklaştırdığında ne hissediyorsun. Fazla yaklaştırırsan yanarsın. Sıcak değil mi? Biz elektrikler kesildiği zamanda mum yakarız. Ateşin hem ısısından hem ışığından faydalanırız.


Havayı temsilen bir balon şişirdik. Burnumuzdan derin bir nefes çekip ağzımızdan verdik. Uçurtmalar, kuşlar, uçaklar, sinekler hava sayesinde uçar.


Suyu temsilen birkaç buz ve 1 bardak su aldık. Susadığımız zaman su içeriz. Başka ne yaparken su kullanırız. Banyo yaparken, çiçekleri sularken….Buzlar eridiği zaman su haline geçiyor. Su tüm canlılar için önemli. İhtiyacımız kadar kullanmalıyız.


Toprağı temsilen bir kase toprak koyduk masamıza. Önce avucumuza alıp inceledik. Toprağın altında neler var biliyormusunuz? Karıncalar, bitki kökleri, solucanlar, köstebekler…Peki ya üstünde. Ağaçlar var. Toprak, yağmur sularını içine emer ve ağaçlar kökleriyle bu suları çekerler. Nasıl dediler. Toprağı 2 kaseye bölüp, bardaktaki suyu yavaşça içine boşalttım. İşte toprak suyu böyle çekiyor.
Ve finalde toprakla suyu iyice karıştırıp, çamurla oyun oynadık.