Yasal Uyari

Aksi belirtilmedikce bu sitede yayinlanan tum yazilarin ve fotograflarin telif hakki yazarina aittir. Izinsiz yapilan tum alintilar icin hukuki yollarin acik oldugu hatirlatilir.
-----------------------------------------

Tanitim

Bu blog, cok yazarli olup Montessori Egitimi mail grubu uyelerinin yazilarindan olusmaktadir ve Montessori Egitimi ile ilgili yazilar icermektedir. Yazarin ismi (ya da takma ismi) yazinin genelde basinda ya da sonunda yer almaktadir.

Buyuyorum Egleniyorum Ogreniyorum aktiviteleri her iki haftada bir konu degistiren ve uyelerimizin cocuklar ile yaptigi calismalari icermektedir.

Buyrun, hosgeldiniz...


17 Ekim 2011 Pazartesi

Sonbahar Duyusal Havuzu (Sensory Tubs)Almina (24 Aylık)Sensory Tubs, Türkçe'ye Duyusal Havuz olarak çevrilebilir sanırım. Yabancı bloglarda çok sık karşılaştığım bu aktiviteyi uzun zamandır yapmak istiyordum. Ancak doğru zaman ne zaman bilemediğim için erteledim durdum. Sonbahar gibi güzel bir konu olunca malzememiz de varken denemeye karar verdim ve iyi ki de yapmışım Almina başından ayrılmadı :)Havuzun içinde:
-Sonbahar yaprakları
-Sonbahar renklerinde düğmeler, boncuklar
-yapay elma, böğürtlen, mantar, yaprak, ayçiçeği,
-bahçevan
-kirpi, sincap
-gerçek meşe palamudu, ceviz, fındıkSensory Tubs tam bir Montessori aktivitesi sayılmamakla birlikte, çocukların duyu gelişiminde önemli bir aktivite olduğunu düşünüyorum. Almina da keyifli vakit geçirdiği için de devam edeceğiz. Son günlerde favorisi büyüteç. Elinden hiç düşmüyor. Hal böyle olunca havuzumuzun yanına bir de büyütecimizi koyduk ve inceleme başladı. En ilgisini çeken şey meşe palamudu oldu. Zor bir kelime olduğu için "Meş" demeyi tercih etti. Kirpi de favori hayvanı onunla da yakından ilgilendi.


3 yorum:

sanberk dedi ki...

harika çalşımanızını çok beğendim.ben de daha önceden bu tür çalışmalır görmüştüm ve oğlumla birlikte yapmayı planlıyordum.Şimdilik parklardan kullancağımız materialleri topluyoruz,pazardan biraz ceviz fındık vbs aldıktan sonra bir araya getirmeyi düşünüyorum.Yalnız bir sorunum var.bu çalışmayı ilk önce anne mi hazırluıyor ve hazır halde çocuğa sunuyor yoksa çocukla birlikte mi hazılanır.Acaba ilk kez yapacağımız çinin ilk önce benim hazırlamam mı daha doğru olur.Ve daha sonraki çalışmalrda çocukla birlikte hazılanabilir.Bana cevap verirseniz sevinirim.teşekkürler.

thalassapolis dedi ki...

Yorumunuzu geç fark ettim. Bu sizin tercihinize kalmış, birlikte hazırlayabileceğiniz gibi ona daha önce hazırlayarak da sunabilirsiniz. Ben önce hazırlamayı tercih ediyorum. Ama diğer yolda gayet keyifli olabilir.
Sevgiler...

thalassapolis dedi ki...

Nasıl isterseniz öyle yapabilirsiniz. İster birlikte hazırlayın ister siz önce hazırlayıp sunun her ikisi de yapılabilir.
Ben yoğun ilgisini çekmek için önceden hazırlayıp veriyorum.
Sevgiler...