Yasal Uyari

Aksi belirtilmedikce bu sitede yayinlanan tum yazilarin ve fotograflarin telif hakki yazarina aittir. Izinsiz yapilan tum alintilar icin hukuki yollarin acik oldugu hatirlatilir.
-----------------------------------------

Tanitim

Bu blog, cok yazarli olup Montessori Egitimi mail grubu uyelerinin yazilarindan olusmaktadir ve Montessori Egitimi ile ilgili yazilar icermektedir. Yazarin ismi (ya da takma ismi) yazinin genelde basinda ya da sonunda yer almaktadir.

Buyuyorum Egleniyorum Ogreniyorum aktiviteleri her iki haftada bir konu degistiren ve uyelerimizin cocuklar ile yaptigi calismalari icermektedir.

Buyrun, hosgeldiniz...


17 Ekim 2011 Pazartesi

Sonbahar Duyusal Havuzu (Sensory Tubs)Almina (24 Aylık)Sensory Tubs, Türkçe'ye Duyusal Havuz olarak çevrilebilir sanırım. Yabancı bloglarda çok sık karşılaştığım bu aktiviteyi uzun zamandır yapmak istiyordum. Ancak doğru zaman ne zaman bilemediğim için erteledim durdum. Sonbahar gibi güzel bir konu olunca malzememiz de varken denemeye karar verdim ve iyi ki de yapmışım Almina başından ayrılmadı :)Havuzun içinde:
-Sonbahar yaprakları
-Sonbahar renklerinde düğmeler, boncuklar
-yapay elma, böğürtlen, mantar, yaprak, ayçiçeği,
-bahçevan
-kirpi, sincap
-gerçek meşe palamudu, ceviz, fındıkSensory Tubs tam bir Montessori aktivitesi sayılmamakla birlikte, çocukların duyu gelişiminde önemli bir aktivite olduğunu düşünüyorum. Almina da keyifli vakit geçirdiği için de devam edeceğiz. Son günlerde favorisi büyüteç. Elinden hiç düşmüyor. Hal böyle olunca havuzumuzun yanına bir de büyütecimizi koyduk ve inceleme başladı. En ilgisini çeken şey meşe palamudu oldu. Zor bir kelime olduğu için "Meş" demeyi tercih etti. Kirpi de favori hayvanı onunla da yakından ilgilendi.


10 Ekim 2011 Pazartesi

"Deneysel" Resim Çalışması (Nar, 4 yaş)

Eski fotoğrafları karıştırırken geçtiğimiz kış yaptığımız bir etkinliğin karelerine rastladım, havalar yine soğudu ya, belki ev içi eğlenceleri için kendince bir örnek olabilir diye paylaşmak istedim. Buna "deney" mi demeli, yoksa "resim çalışması" mı, karar veremedim, "deneysel resim çalışması" olsun daha iyi..
3 kap, 3 pipet, su, parmak boya ve bulaşık deterjanı, tüm malzemeler bunlar. Kapların içine önce, istediği 3 farklı renkten biraz sıkıyor, ikişer damla da bulaşık deterjanı, üzerine biraz da su ekliyor. Sonra pipetlerle her birini üfleyerek köpürtüyor. (en eğlenceli kısmı bu doğal olarak!) Küçük kağıtları tam köpüklerin üzerine yerleştirip biraz bekliyor. Renkli köpükler, kağıda sinince ortaya çeşit çeşit desenler çıkıyor.

idilvenar