Yasal Uyari

Aksi belirtilmedikce bu sitede yayinlanan tum yazilarin ve fotograflarin telif hakki yazarina aittir. Izinsiz yapilan tum alintilar icin hukuki yollarin acik oldugu hatirlatilir.
-----------------------------------------

Tanitim

Bu blog, cok yazarli olup Montessori Egitimi mail grubu uyelerinin yazilarindan olusmaktadir ve Montessori Egitimi ile ilgili yazilar icermektedir. Yazarin ismi (ya da takma ismi) yazinin genelde basinda ya da sonunda yer almaktadir.

Buyuyorum Egleniyorum Ogreniyorum aktiviteleri her iki haftada bir konu degistiren ve uyelerimizin cocuklar ile yaptigi calismalari icermektedir.

Buyrun, hosgeldiniz...


21 Eylül 2012 Cuma

OKULA DÖNÜŞ ETKİNLİĞİ (Nar-5 yaş)Bu yıl Nar, bir proje için maaile yurtdışında olduğumuzdan anaokuluna bir ay geç başlıyor. Bu durumu okul müdiresiyle paylaşınca bize güzel bir fikir verdi, hem okula hazırlık olması hem de bir ay geç döndüğünde uyum sorunu yaşamaması için 'okula gerisayım' etkinliği yapabileceğimizi söyledi. Yeni yıl gerisayımlarını pek sevdiğimizden seve oynaya atladık bu fikre. İş gerisayımın temasına gelince iki amacı vardı bunun, ilki Nar'ı okula ve hem eski hem yeni arkadaşlarına hazırlaması, ikincisi de yeni bir şehirde kaldığımız bir ayı eğlenceli kılması. Bu yüzden, okula kadar her gün Nar'ın her bir sınıf arkadaşı veya öğretmeni için bir etkinlik yapmaya karar verdik. Şehre gelir gelmez en yakın kırtasiyeden renkli elişi kağıtları, bir rulo renkli defter kaplama kağıdı, bolca da defter etketi aldık. Ben okuldan Nar'ın bu yılki sınıf arkadaşlarnın ve 3 öğretmeninin isimlerini aldım. Toplam 25 tane minik deftercik yaptı Nar, çizdi, kesti, katladı, etiketleri yapıştırdı. 25'ten geriye doğru tek tek sayıları ve her bir etiketin üzerine isimleri ben yazdım. Bunları, duvara yapıştırdığımız renkli kağıda sırayla dizdik. Artık her gün, bir arkadaşı için burada bir etkinlik yapacak Nar. Mesela ilk gün Gökçe öğretmeni için birlikte balık haline gittik, balıklara baktık, bir metre boyunda bir balığı inceledik. Yarın Nil'i de düşünerek doğal tarih müzesine gidicez. Yaptıklarımızı mini defterlere yazıcaz hergün. Bundan sonra listede neler var? 1)Şehrin bilumum müzelerini ziyaret var tabi.2) o günkü arkadaşının adının ilk harfiyle başlayan nesneleri bulmak evin içinde 3) o günkü arkadaşı için bir resim yapmak 4) arkadaşının adıyla uyaklı kelimeler bulmaya çalışmak 5) arkadaşını düşünerek yeni şarkı dinlemek 6)sokaklarda fotoğraf çekmek 7) arkadaşının seveceğini düşündüğü bir yemeğin yapımına yardım etmek 8)bir deney yapmak 9) yan evin bahçesine bir çiçek dikmek 10) doğadan topladıklarımızla kolaj veya heykel yapmak vs vs vs..


idilvenar

Hiç yorum yok: