Yasal Uyari

Aksi belirtilmedikce bu sitede yayinlanan tum yazilarin ve fotograflarin telif hakki yazarina aittir. Izinsiz yapilan tum alintilar icin hukuki yollarin acik oldugu hatirlatilir.
-----------------------------------------

Tanitim

Bu blog, cok yazarli olup Montessori Egitimi mail grubu uyelerinin yazilarindan olusmaktadir ve Montessori Egitimi ile ilgili yazilar icermektedir. Yazarin ismi (ya da takma ismi) yazinin genelde basinda ya da sonunda yer almaktadir.

Buyuyorum Egleniyorum Ogreniyorum aktiviteleri her iki haftada bir konu degistiren ve uyelerimizin cocuklar ile yaptigi calismalari icermektedir.

Buyrun, hosgeldiniz...


1 Kasım 2012 Perşembe

Harf etkinliği- NAR (5 yaş)

Nar'la pek sık yapıp sevdiğimiz "atıştırmalık" etkinliklerden biri, bir harf seçip onunla baslayan kelimeler bulmak. bir nevi sözlü isim- şehir -hayvan oynamak gibi. Yolda, sokakta, yolculukta, bankada sıra beklerken ya da aklımıza başka bir etkinlik gelmediğinde hayat kurtarıyor bu oyun. Vaktimiz olduğu zaman da harfleri kartondan kesip üzerine o harfle başlayan şeylerin resimlerini yapıyoruz. notimeforflascards sitesinde görmüştüm benzer bir çalışma, pek eğlenceli ve faydalı bulmuştum.
Mesela D harfini yaptık en son. D ile başlayan kelimeleri bulduktan sonra içindan "doğa" kelimesini seçtik. Annanesinin bahçesi yetmedi, Nar bütün komşu bahçelerde dolaşıp sepetine doğadan malzemeler topladı. Kuru çam iğneleri, kozalaklar, farklı farklı yapraklar, taşlar, çalı çırpı, çiçekler, çiçek tohumları, terkedilmiş bir salyangoz kabuğu...Sonra bir parça karton aradık D harfini yapmak için ama hazırda bulamayınca, Nar ertesi günü beklemek yerine bir öneride bulundu, kağıtları üst üste yapıştırıp kalın bir D yapabiliriz deyince önce un ve suyla tutkal yaptık. İnce kağıtlardan 5-6 tane D harfi kesti ve aralarına tutkalı süre süre birbirine yapıştırdı. Karton gibi kalın ve sert bir D harfimiz oldu. Ertesi sabah, doğadan topladığımız bütün malzemeleri Nar tek tek D harfinin üzerine yapıştırdı. Böylece doğanın D'si kendisi gibi pek güzel oldu, annanesi de tablo niyetine salonun duvarına asıverdi..

                                    

idilvenar

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Çok güzel bir çalışma olmuş yine.

azra ecrin dedi ki...

çok hoş bir çalışma ..