Yasal Uyari

Aksi belirtilmedikce bu sitede yayinlanan tum yazilarin ve fotograflarin telif hakki yazarina aittir. Izinsiz yapilan tum alintilar icin hukuki yollarin acik oldugu hatirlatilir.
-----------------------------------------

Tanitim

Bu blog, cok yazarli olup Montessori Egitimi mail grubu uyelerinin yazilarindan olusmaktadir ve Montessori Egitimi ile ilgili yazilar icermektedir. Yazarin ismi (ya da takma ismi) yazinin genelde basinda ya da sonunda yer almaktadir.

Buyuyorum Egleniyorum Ogreniyorum aktiviteleri her iki haftada bir konu degistiren ve uyelerimizin cocuklar ile yaptigi calismalari icermektedir.

Buyrun, hosgeldiniz...


1 Aralık 2010 Çarşamba

Sihirli torba (NAR-36 ay)

Hilal hanımın ikinci seminerinde not ettiğim etkinliklerden biri Mystery Bag. Birbirinden farklı 5-6 nesne seçip, iki torbaya her nesneden birer adet koyuyorsunuz. Torbadan rastgele bir nesne çıkarıyorsunuz ve karşınızdaki de kendi torbasından içine bakmadan aynı nesneyi eliyle yoklayarak bulmaya çalışıyor.
En başta hayal kırıklığı yaratmamak ve nasıl oynandığını göstermek için ilk oyuncu çocuk olsa daha iyi, yani önce Nar torbasından bir nesne çıkarıyor, ardından ben kendi torbamdan aynısını bulmaya çalışıyorum. İkinci turda, sıralar değişiyor.
ilk Sihirli Torba etkinliğinde mümkün oldukça birbirinden farklı nesnelerle ve az sayıda nesne ile başlamak daha iyi. Sonrasında şeklen ve dokusuyla birbirine daha yakın, farklılıkları elle daha ince yoklamayı gerektiren nesnelere geçilir.
Ben ikinci aşamada geometrik şekillere geçtim ama açıkçası ilki kadar ilgisini çekmedi Nar'ın, evin içinden rastgele toplanmış alakasız nesneler daha çok merak uyandırdı, hatta birlikte seçtik mutfaktan, oyuncakların arasından, kırtasiye malzemelerinden vs..

idilvenar

Hiç yorum yok: