Yasal Uyari

Aksi belirtilmedikce bu sitede yayinlanan tum yazilarin ve fotograflarin telif hakki yazarina aittir. Izinsiz yapilan tum alintilar icin hukuki yollarin acik oldugu hatirlatilir.
-----------------------------------------

Tanitim

Bu blog, cok yazarli olup Montessori Egitimi mail grubu uyelerinin yazilarindan olusmaktadir ve Montessori Egitimi ile ilgili yazilar icermektedir. Yazarin ismi (ya da takma ismi) yazinin genelde basinda ya da sonunda yer almaktadir.

Buyuyorum Egleniyorum Ogreniyorum aktiviteleri her iki haftada bir konu degistiren ve uyelerimizin cocuklar ile yaptigi calismalari icermektedir.

Buyrun, hosgeldiniz...


27 Aralık 2013 Cuma

Geri Sayım Takvimi 2013/14 (Nar-6 yaş)

Biraz geç oldu, yeni yıl kapıda bile, ama yine de paylaşmak isterim bu yılki geri sayım takvim etkinliğimizi. Önceki yıllarda hazırladığımız takvimleri paylaşırken mutlaka açıklamışımdır, orijinal fikirde "Advent Calender" 1-24 Aralık arası yapılıyor, biz 31 Aralık'a kadar yapıyoruz haliyle ve yılbaşına odaklanıyoruz.
Bu yıl, her yıl yaptığımız gibi yine bir kaç gün geç kaldık:)) Ayın ilk haftasını devirdikten sonra anca hazırlığımızı tamamladık. Bu yıl anne-kız etkinliğimize babayı da dahil edecek şekilde bir fikir bulduk, babamız her gün için Nar'a uygun bir şiir seçti- Nazım'dan Cahit Sıtkı'ya, Dağlarca'dan Can Yücel'e en baba şairlerden birer şiiri tek tek renkli kağıtlara yazdı, her birini minik bir zarfa koyduk. İnternetten çıkış aldığım yeni yıl temalı sayıları zarfların üzerine yapıştırdık ve zarfları çam ağacı oluşturacak şekilde duvara astık. Zarfları asmak için kullandığımız tahta mandalları simlerle ve renkli bantlarla süsledik önce.

Geri sayım takvimi, her güne bir etkinlik ya da sürpriz olmadan olmaz tabii ki! Her gün şiirle birlikte küçük bir kağıda da günün sürprizini yazıp koydum. Neler var sürprizlerde? Birlikte kurabiye adam yapmak/ çam ağacı için kağıt ponpon yapmak/ yeni yıl için 3 dilek tutmak/ evi mumlarla süslemek/ mısır patlatıp birlikte film seyretmek/ yeni yıl için süslenmiş ışıltılı sokaklarda akşam yürüyüşü yapmak/ Fındıkkıran'ı okuyup dinlemek/ Fazla giysilerini ayıklamak/ şekilli çikolata yapmak vs...
Bu sürprizleri en baştan yazıp zarflara koymak yerine bu sefer her gün, o günün şartlarına göre belirledim, Nar okuldan geliyorsa ve yorgunsa diyelim, o günün sürprizi dolapta onu bekleyen bir kase dolusu çikolatalı meyve salatası oldu mesela, ya da biz şarkı söyledik o bizi dinledi, filme aldı, eğlendi...

1 yorum:

güzellikler dünyası dedi ki...

Bu etkınlık gercekten cok eglencelı oluyor ve gunlerı planlamısoluyor,çok hos olmus,ancak blog adresınızı goremedım