Yasal Uyari

Aksi belirtilmedikce bu sitede yayinlanan tum yazilarin ve fotograflarin telif hakki yazarina aittir. Izinsiz yapilan tum alintilar icin hukuki yollarin acik oldugu hatirlatilir.
-----------------------------------------

Tanitim

Bu blog, cok yazarli olup Montessori Egitimi mail grubu uyelerinin yazilarindan olusmaktadir ve Montessori Egitimi ile ilgili yazilar icermektedir. Yazarin ismi (ya da takma ismi) yazinin genelde basinda ya da sonunda yer almaktadir.

Buyuyorum Egleniyorum Ogreniyorum aktiviteleri her iki haftada bir konu degistiren ve uyelerimizin cocuklar ile yaptigi calismalari icermektedir.

Buyrun, hosgeldiniz...


22 Şubat 2010 Pazartesi

''BİR İNSANI SEVMEKLE BAŞLAR HERŞEY''s.f.abasıyanık

filiz
sueda (4 yaş) inci (2 yaş) burcu (22 gün)

haftanın konusu sevgi,önümdede üç küçük sevgi yumağı olunca anlatacak çoooook şey var demektir.ama kirpi olmayayım :))
şimdiye kadar elime geçmiş en güzel kaynaklardan biri olan ÇOCUKLAR İÇİN BEŞ SEVGİ DİLİ adlı kitaptan altını çizdiğim bazı cümleleri paylaşmak istedim.
ÇOCUKLAR İÇİN BEŞ SEVGİ DİLİ
Gary Chapman & dr. R.Campbell

bir çocuğun gelişiminde sevgi temeldir.çocuklarımızı gerçekten severiz ama önemli olan bunu onun hissedebilmesidir.sevginizi ona ifade edecek sevgi dilini konuşmadığınız sürece sevildiğini hissetmeyecektir.
çocuklarımızın doldurulmaya hazır 'sevgi depoları' vardır (ve tekrar tekrar doldurulmaya elverişlidir.zira sürekli tüketilirler). bu depolar ancak tek bir kaliteli yakıtla doldurulabilir : koşulsuz sevgi


her çocuğun sevgiyi algılayış şekli farklıdır. pek çok ana baba çocuklarını sevdikleri için bunu,onların otomatik olarak bildiğini düşünür.bazılarıysa 'seni seviyorum'demenin yeterli olduğunu düşünür.ama bu bir çocuğu koşulsuz sevildiğine inandırmaya yetmez.
eğer çocuğunuz beş yaşın altındaysa onun temel sevgi dilini çözmeyi beklemeyin.beş dilin beşini de kullanın.hepside çocuğunuzun sevgi gereksinimini karşılamaya yöneliktir.eğer bu gereksinim karşılanıyorsa ve gerçektende sevildiğini hissediyorsa başka alanlarda öğrenmesi ve yanıt vermesi çok daha kolay olur.
gerçek şu ki, ana babalar çocuklarının duygu depolarını ne kadar dolu tutarlarsa ,bu çocukların özgüvenleri ve cinsel kimlikleri de o denli sağlıklı gelişecektir.
unutmayın çocuk büyüdükçe duygusal sevgi deposu da BÜYÜR
1.SEVGİ DİLİ:FİZİKSEL TEMAS
sevginin en güçlü seslerinden biridir.''seni seviyorum'' diye bağırır.çocuğunuzun öncelikli dili fiziksel temas olmayabilir ama yinede bütün çocuklar dokunulmayı ister.
bir bebek bile yumuşakve sert yada huzur kaçırıcı dokunuşlar arasındaki farkı sezer.
''çocuğunuza kızdığınızda ona sarılın çünkü sarılmış halde iken ona bağıramazsınız''
2.SEVGİ DİLİ ONAY SÖZLERİ
sevgimizi ifade ederken kullandığımız şefkat ve sevgi sözcükleri,övgü ve teşvik sözcükleri,olumlu yönlendirme sağlayan sözcükler,hepside ''sana önem veriyorum''demektedir.bu tür sözcükler iç dünyasındaki değer ve güvenlik duygularını besler.
sevgi sözcükleri asla koşullu olmamalıdır.çocuklar sadece iyi bir şeyler yaptığında söylenirse koşullu sevgi olur.
övgü sık sık ve gelişigüzel yapılmamalı,doğru ve adil olmalıdır.aksi takdirde yalanla eşdeğer bir pohpohlanma olarak algılanabilir.
3.SEVGİ DİLİ : NİTELİKLİ ZAMAN
aslında en çocukça yaramazlık anne ve babayla daha çok vakit geçirmek için gösterilen gayretten ileri gelir.nitelikli zaman,dikkatin odaklanması anlamına gelir, birşeyleri birlikte yapıyor olmanızdır.her çocuk için ayrı vakit ayırmalı olumlu göz temasında bulunulmalı,kaliteli sohbetler ve hikaye anlatarak,birlikte gezilere giderek nitelikli zaman geçirebilirsiniz.
unutmayın:
çocuklarınızla vakit geçirdiğinizde ömür boyu hatırlanacak anılarıda beraberinde getirmiş olursunuz.
4.SEVGİ DİLİ : ARMAĞANLAR
armağan almak ve vermek alındığı anda ve ileriki zamanda etkisini görebildiğimiz bir yoldur.ancak gerçek sevgiyi ifade edebilmek için diğer sevgi dilleri ile birlikte verilmesi gerekir, ve gerçek armağan alınan bir hizmet karşılığı verilmez.çok fazla armağan vermekte armağanın değerini yitirmesine neden olur.
5.SEVGİ DİLİ : HİZMET DAVRANIŞLARI
ana babalık hizmet odaklı bir görevdir.çocuk sahibi olacağınızı öğrendiğiniz gün tam zamanlı bir işe yazılmış olursunuz.kontratınız en az 18 senelik ve sonrasında da ''aktif yedek '' olma anlayışını kapsar.kime hizmet ettiğiniz, yaşına uygunluğu,hizmetin temel amacı,örnek davranışlarınız verdiğiniz hizmetin kalitesini belirler.
-----------------------------*********************------------------------------------

kitabın bundan sonraki bölümleri çocuğunuzun temel sevgi dilini keşfetme yollarını ;disiplin,öğrenme ,öfke ve sevgi dilleri arasındaki bağlantıyı nasıl yönlendirebileceğimizi anlatıyor. ayrıca tek ebeveynli ailelerde,evlilikte sevgi dillerini nasıl kullanacağımızdan bahsediyor.
son olarak fırsatları nasıl değerlendireceğimizden bahsedip her bölüm için bir eylem planı hazırlamışlar.
kitap güzel bir reçete niteliği taşıyor okumayanlara acil olarak okumalarını öneririm.


3 yorum:

KEO dedi ki...

çok teşekkürler canım paylaşımın ve emeğin için.sevgiyle;)

anneyazar dedi ki...

Ben lise öğretmeniyim Gary Chapman & dr. R.Campbell 'ın " Gençler İçin Beş Secgi Dili" diye bir kitabı daha var ben öğrencilerimle iletişimimde çok faydasını gördüm ve her zaman çıkış yolu arayan velilerime de önerdim. Ama bu kitapların ilki karı- koca ilişkilerini ele alan
" Beş Sevgi Dili" adlı kitapdır ki Amerika'da best seller dir. Problemli ve problemsiz eşlere önerilen bir kitaptır. Zaten bu kitaptan sonra diğer kitaplar oluşturulmuştur bildiğim kadarıyla. Lafın özü güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler :))

Pratik Anne dedi ki...

Sevgili Anneyazar,
Bir ogretmen olarak ogrencileriniz iletisim kurmak icin cabanizi takdir ettigimi eklemek istedim. Ogrencileriniz cok sansli.