Yasal Uyari

Aksi belirtilmedikce bu sitede yayinlanan tum yazilarin ve fotograflarin telif hakki yazarina aittir. Izinsiz yapilan tum alintilar icin hukuki yollarin acik oldugu hatirlatilir.
-----------------------------------------

Tanitim

Bu blog, cok yazarli olup Montessori Egitimi mail grubu uyelerinin yazilarindan olusmaktadir ve Montessori Egitimi ile ilgili yazilar icermektedir. Yazarin ismi (ya da takma ismi) yazinin genelde basinda ya da sonunda yer almaktadir.

Buyuyorum Egleniyorum Ogreniyorum aktiviteleri her iki haftada bir konu degistiren ve uyelerimizin cocuklar ile yaptigi calismalari icermektedir.

Buyrun, hosgeldiniz...


21 Haziran 2010 Pazartesi

EVDE MONTESSORİ SEMİNERİ/13 HAZİRAN

Esra&Ece
http://esracemilece.blogspot.com/


Sevgili Nuran'ın çabaları sayesinde Hilal Hanımın geçen Mart ayında düzenlemiş olduğu seminerin ikincisi yapıldı geçtiğimiz haftasonu.İlkinde ağırlıklı olarak felsefeyi,felsefenin ilkelerini ve okullarda uygulanış şeklini konuşmuştuk.Bu seminerde de 'biz anneler olarak evde neler yapabiliriz'i konuştuk ve Hilal hanım evde yapılabilecek etkinliklere çok dar zamanda birsürü şey sığdırarak hepimizde çok hoş fikirler uyandırdı yine..Öncelikle hem Nuran'a hem de Hilal hanım'a teşekkürler bir kez daha..

Etkinliklere geçmeden önce konuşmanın farklı yerlerinde değindiği 'etkinlikleri nasıl uygulamalı,ne zaman, ne yapmalı' bölümlerinden (çoğu Hilal hanımın dilinden ama bazı yerlerde kendim yorumlamış da olabilirim) bazı notlar:

* Hepimiz öncelikle anneyiz,onların öğretmeni değiliz..Bu yüzden etkinliklerde öncelikli amaç iki tarafın da işi zevk alarak yapması.Bu durum söz konusu değilse zaten yapılan iş amacına ulaşmayacaktır.

* Belli bir düzen içeren yapılandırılmış çalışmalar için acele etmemek gerekir.2 yaşından küçük bir çocuk için annesiyle doyasıya oynamak,bol hareket edebilme ve çevreyi tanımasına olanak sağlayan oyunlar en güzel etkinliklerdir.Bu dönemde çocuk için bir etkinlik yapılandırmaktansa,uygun uyaranların bulunduğu bir çevrede kendi bulduğu bir oyuna spontane olarak dahil olmak daha iyi sonuç verecektir.Bu yüzden Montessori aktivitelerinin büyük çoğunluğu 2,5 yaştan başlatılır.

*Yine erken dönemler için,ancak yeterince hareket etme ihtiyacı doyurulmuş çocuk bir işin başında dakikalarca oturabilir.Yapılacak etkinlikler çocuğun dönemi ve o anki ihtiyaçları gözönüne alınarak hazırlanmalıdır.(Burada çocukları çok erken yaşta masa ve sandalyeye hapsettiğimizden bahsetti Hilal hanım.2-3 yaş çocuğunun öncelikli oyunlarının taşla,kumla,suyla oynanabilecek fiziksel etkinlik anlamında onu doyurabilecek oyunlar olması gerektiğini vurguladı.Bu konuyla ilgili olarak şöyle bir örnek verdi:2-3 yaş döneminde bir çocuğun çizgi birleştirme için etkinlik kitabına ihtiyacı yok.Bunu bir açık alana dikeceğiniz çıtaların arasını iple geçerek de yapabilir.)

*Çocuk gelişiminde belli oranda telafi olabilse de tam anlamıyla geri dönüş yok bunu asla unutmamalı! Çocukluk döneminde yaşaması gereken deneyimleri yaşayamadıktan sonra tüm renkleri biliyor olmasının önemi yok.Birçok kişiye göre onun zekasının ispatı olarak görülebilecek birçok bilişsel edinimi (bilgisayar kullanma gibi) engellenmemiş her çocuk zaten zamanı gelince başaracaktır,ama çocukluk döneminde edinilmesi gereken duyusal becerilere dönüş yok..

* Anne, çocuğun yaşamsal becerilerin tamamını öğrenirken ilk model aldığı kişi..O yüzden çocuğunuzun her an sizi gözlemlediğini ve gözlemlediği olayın tüm aşamalarını beynine kaydetme işiyle uğraştığını unutmamak ve bu nedenle hayatı bir parça YAVAŞLATMAK gerekli..

*Montessori EĞİTİMİ herşeyden önce bir okul eğitimidir.Montessori etkinliklerinin yapılandırılmasında geçerli olan kurallar -çocuğun düzen kavramını da öğrenmesi amacının yanında- daha çok bir sınıf düzeni ve dinamiği oluşturulmak üzere planlanmıştır.Bir etkinliğin yere halı serilerek başlaması,materyalin yerinden belli bir düzen içinde alınıp,güvenli bir şekilde taşınması,etkinliğin bitirilmesinden sonra bir diğer çocuğun kullanabileceği düzen ve temizlikte bırakılması büyük ölçüde sınıf düzenine yöneliktir.Bu nedenle ev uygulamalarında mutlaka esneklik olacaktır.

*Etkinlikleri uygularken 'basitten karmaşığa' ilkesi ve çocuğun dönemsel özellikleri gözardı edilmemelidir.'Kaptan kaba aktarma çalışması'nda elle transferi yeterince yapmamış bir çocuktan kaşıkla transfer etmesi beklenmez.(Siz eline kaşık verseniz de o bir iki denemeden sonra elle transfere yönelecektir)

*Tüm çalışmalar soldan sağa yapılır (yazmaya hazırlık) ama kaptan kaba aktarma çalışmalarında dolu kap sağda bulundurulup,sağdan başlanır. (Çocuk solak değilse)

* Etkinliğe başlamadan önce hiç konuşmadan bir kere yaparak (abartısız yüz mimikleri de kullanarak) göstermek çocuğun konsantre olmasını sağlamaya yöneliktir.

*Sunumlar sırasında (solak değilseniz) çocuk sağda oturur.Amaç çocuğun elimizi değil,çalışmanın ayrıntılarını görmesidir.

*Biz HERŞEYİNDEN önce çocuğun güvenliğinden sorumluyuz.Bu nedenle yapılacak tüm etkinliklerde çocuğun güvenliğini tehdit edebilecek unsurlar minimuma indirilmeli,gerekli tedbirler alınmalıdır.Tepsi aktivitelerinde tepside kullanılacak cam ve porselen malzemelerin altına kaydırmaz yapıştırılması,sivri uçlu materyallerin bir tabak içinde taşıttırılması ve çocuğa sivri tarafı mutlaka avuçiçine gelecek şekilde tutturulması,her materyalin iki elle taşınması buna yöneliktir.

Evde Montessori Semineri/Kuru Aktarma Çalışmaları

Esra&Ece
http://www.esracemilece.blogspot.com/


1) ÇALIŞMANIN ADI: Elle transfer

MATERYAL LİSTESİ:
*2 cam,geniş ağızlı kase
*1 tepsi
*Tepsi içinde boncuklar (yuvarlak olmayan,yassı-çocuğun ağzına alma ihtimaline karşı direk boğazına kaçmasını engelemek amacıyla-)


ÇALIŞMANIN AŞAMALARI:
*Tepsiyi yerinden iki elle taşıma
*Sağ tarafta bulunan dolu kaseden boş kaseye elle aktarma
*(Gösterimi yaparken bazen iki bazen üç bazen daha çok taş almak gerekiyor)


ALTERNATİF ÇALIŞMALAR:
*Boncukları dar ağızlı cam bir vazonun içine atma
*Boncukları dar ağızlı porselen -içi görünmeyen- bir vazonun içine atma


UYGULAMA YAŞI: 2-2,5

HATA KONROLÜ:
1. Kaselerin altına kaymaması için yapılmış kaydırmaz
2. Çalışma bittikten sonra kapları dışarıya alıp tepsiyi yoklama

İLGİ MERKEZİ: Çıkan ses,taşların şekli,rengi vs.

ÇALIŞMANIN AMACI: Kaba motor-ince motor kasları geliştirmek, yazmaya hazırlık2) ÇALIŞMANIN ADI: Kaptan kaba aktarma

MATERYAL LİSTESİ:
*Tepsi
*İki cam kulplu kase (ucu akışı kolaylaştıracak şekilde sivrilen sosluk)
*FasülyeÇALIŞMANIN AŞAMALARI:
*Tepsiyle taşınması
*Dolu kaseyi sağda bulundurma
*Tekke elle kulbu,tel elle kabın ağzını tutarak dökme (amaç iki elin de kullanılması)ALTERNATİF ÇALIŞMALAR:
*Kullanılan malzeme aşamalı olarak küçültülür (mısır,mercimek,pirinç)

*Kullanılan cam malzemeden içi görünmeyen seramik malzemeye geçilir.
*Kuru aktarma ile yeterince çalışan çocuk sıvı aktarmaya geçebilir.(Sıvı aktarmada da geniş ağızlıdan geniş ağızlıya ve dar ağızlıdan huni yardımıyla dar ağızlıya şeklinde gidilir.)
*Bu çalışmayı yeterince yapmış bir çocukla önüne paravan koyarak (görmeden )döktüğümüzün hangi ses (mısır,pirinç,fasulye) olduğunu bulma etkinliği yapılabilir.UYGULAMA YAŞI: 2,5-3

HATA KONROLÜ:
1. Kaselerin altına kaymaması için yapılmış kaydırmaz
2. Çalışma bittikten sonra kapları dışarıya alıp tepsiyi yoklama

İLGİ MERKEZİ: Çıkan ses

ÇALIŞMANIN AMACI: İnce motor kas gelişimi, yazmaya hazırlık,odaklanma,hareket koordinasyonu,bağımsız iş yapma3) ÇALIŞMANIN ADI: Kaptan kaba kaşıkla aktarma

MATERYAL LİSTESİ:
*Tepsi
*İki cam kase
*Kaşık
*Fasülye (iri taneli bakliyat)
ÇALIŞMANIN AŞAMALARI:
*Tepsiyle taşınması
*Dolu kase solda bulundurulur.
*Kaşık tutma şeklinin çocuğa daha kolay yapabileceği bir şekilde gösterilmesi:Sol el ile kaşığın en dar yeri (sapla kaşığın birleştiği yer) tutulur,sapı sağ elin parmakları içine yerleştirilir.

ALTERNATİF ÇALIŞMALAR:


*Kullanılan malzeme aşamalı olarak küçültülür (mısır,mercimek,pirinç)
*Bu çalışmanın belli bir dönem tekrarından sonra kaşıklayarak paylaştırma çalışmasına geçilebilir. (Büyük bir kaptan,birbirine eşit iki küçük kaba aktarma)UYGULAMA YAŞI: 3-3,5

HATA KONROLÜ:
1. Kaselerin altına kaymaması için yapılmış kaydırmaz
2. Çalışma bittikten sonra kapları dışarıya alıp tepsiyi yoklama

İLGİ MERKEZİ: Çıkan ses

ÇALIŞMANIN AMACI: İnce motor kas gelişimi, yazmaya hazırlık,odaklanma,hareket koordinasyonu,bağımsız iş yapma


4)ÇALIŞMANIN ADI: Maşayla Transfer

MATERYAL LİSTESİ:
*Tepsi
*Buzluklar
*Buz görevi gören toplar (Sıvı içeçekleri sulandırmadan soğutması için kullanılan plastik nesneler,züccaciyelerden temin edilebilirmiş)
* Plastik,küçük maşa


ÇALIŞMANIN AŞAMALARI:
*Tepsi masaya taşınır.
*Dolu buzluk solda bulundurulur.
*Soldan sağa,buzluğun aldığımız bölmesinden,diğer buzluktaki aynı yerine maşayla taşınır.ALTERNATİF ÇALIŞMALAR:
*2-2,5 yaş arası çocuklarda tutuşu daha kolay olan büyük ponponlarla transfer yapılır ve obje miktarı az tutulur. (6 ya da 8 bölmli buzluklar idealdir.)Yaş büyüdükçe obje boyutu küçültülür.

*Yaş büyüdükçe maşa küçültülebilir.3,5-4 yaş civarı cımbızla çalışmalara geçilebilir.

UYGULAMA YAŞI: 2,5-3


ÇALIŞMANIN AMACI: İnce motor kas gelişimi, el-göz koordinasyonu


5) ÇALIŞMANIN ADI: Bilyelerle geri düşürme

MATERYAL LİSTESİ:
*Kenarları yuvarlak delikli şekerlik (paşabahçeden alınmış:))
*Delik sayısınca (20 civarı)bilyeÇALIŞMANIN AŞAMALARI:
*Bilyeler tek tek elle deliklere konur.
*Tüm bilyeler yerleştirildikten sonra işaret parmağı ile içine düşürülür.


UYGULAMA YAŞI: 2-2,5

İLGİ MERKEZİ: Çıkan ses

ÇALIŞMANIN AMACI: İnce motor kas gelişimi, el-göz koordinasyonu

Evde Montessori Semineri/ Sulu Aktarma Çalışmaları

Esra&Ece
http://www.esracemilece.blogspot.com/


1) ÇALIŞMANIN ADI: Süzgeçle obje aktarma

MATERYAL LİSTESİ:
*İçi görünen plastik bir kova (kap)
*Buz görevi gören toplar (Sıvı içeçekleri sulandırmadan soğutması için kullanılan plastik nesneler,züccaciyelerden temin edilebilirmiş)
*Küçük süzgeç
*Geniş ağızlı bardak
ÇALIŞMANIN AŞAMALARI:
*Bardakta bulunan topları kovanın içine döker.
*Süzgeçle topları alarak geniş bardağa transfer eder.
UYGULAMA YAŞI: 2-2,5 yaş

2) ÇALIŞMANIN ADI: Batan-batmayan cisimler

MATERYAL LİSTESİ:
*İçi görünen plastik bir kova (kap)
*Yüzen (top,ceviz vs.) ve batan (çakıltaşı,anahtar vs.)cisimlerÇALIŞMANIN AŞAMALARI:
*Çocuk kovayı taşıyarak çalışma alanına getirir.
*Gösterim yaparken cisimler tek tek denerek battı-yüzdü şeklinde tasvir edilir.

UYGULAMA YAŞI: 2-2,5 yaş

3) ÇALIŞMANIN ADI: Damlalıkla Su Tarnsferi

MATERYAL LİSTESİ:
*Küçük damlalık
*Hata kontrolü için çizgi ile su seviyesi belirlenmiş su bardağı
*Vantuzlu sabunluk (küçük deliği olan alternatif eşyalar da olabilir,küçük çocuklarda yağlı boya paleti kullanılabilir.


ÇALIŞMANIN AŞAMALARI:

*Önce çocuğa damlalığın mekanizması gösterilir (Sık-bırak)Alıştırma yaptırılır.
*Bardaktaki su damlalıkla sabunluğa aktarılır.

UYGULAMA YAŞI: 2,5-3 yaş

Evde Montessori Semineri/ Sanat çalışmaları

Esra&Ece
http://www.esracemilece.blogspot.com/


SANAT ÇALIŞMALARI:
NOT: Montessoride 3 yaş öncesinde sanatla tanıştırma yöntemi:Çocuğa sadece materyal sunulur.Yün ipler,kırpılmış kağıtlar,renkli kumlar,yapraklar vb. keyif alacağı malzemeler olabilir bunlar.Malzemeyi kullanma konusunda bilgilendirme yapılır fakat forma asla karışılmaz.Çocuk kendi özgün formunu yaratır.

1) ÇALIŞMANIN ADI: Makasla Çalışmalar

MATERYAL LİSTESİ:
*Makas
*Makasın ve kesme şeritlerinin içinde bulundurulduğu kare formlu tabak
*Önceden hazırlanmış kesme şeritleriÇALIŞMANIN AŞAMALARI:
*Makas içinde bulunan tabak ile masaya taşınır.
*Çocuğa önce makasın mekanizması gösterilir ve alıştırma yaptırılır. (Aç-kapa)
*İlk olarak kartpostal kalınlığında (bükülmeden tutulabilecek),yaklaşık 2,5 cm kalınlığında (tek makas darbesiyle kesilebilecek) kartlarla kontrolsüz -rastgele- kesim yaptırılır. (Kontrollü kesime geçilebilmesi için bu çalışmayı aylarca yapması gerekir.)


ALTERNATİF ÇALIŞMALAR:

*Kalın çizgi kesmeye geçiş (3-3,5 yaş)
*İnce çizgiyi kesme
*Yana çizgileri kesme
*Zigzag çizgileri kesme
*Spiral çalışmaları

*UYGULAMA YAŞI: 2-2,5 (başlangıç)

HATA KONROLÜ:
hazırlanmış kartlar

ÇALIŞMANIN AMACI: Kaba motor-ince motor kasları geliştirmek, el-göz koordinasyonu, yazmaya hazırlık

2) ÇALIŞMANIN ADI: Self Portre

MATERYAL LİSTESİ:
*Tepsi
*Ayaklı ayna ve aynanın altına kaymasını engelleyici bez
*Pastel boyaÇALIŞMANIN AŞAMALARI:*Önce aynayı karşınıza alıp kendi yüz portremizi yapıyoruz. (Ten rengi boya ile yüz,kendi rengi ve şekli ile saçımız,gözlerimiz ve diğer yüz uzuvlarımız)
*Ardından hiç müdahale etmeden çocuğun da kendi portresini yapmasını izliyoruz.Çocuğa resmini bitirdikten sonra 'bununla ne yapmak istersin?''nereye asmak istersin?' diye sorarak kendi çalışmasını istediği şekilde kullanması yönünde teşvik ediyoruz.

UYGULAMA YAŞI: 3+ yaş3)ÇALIŞMANIN ADI: Bilyelerle Boyama

MATERYAL LİSTESİ:
*Tepsi
* (Bilyenin dönüşünü sağlayacak köşeli kare formlu) kap
*iki bilye
*Bilyelerin konulacağı iki küçük kase (reçellik gibi)
*sulandırılmış parmak boyası
*maşa
*ıslatılmış sünger (MOntessori teposilerinde bulunan sünger hep ıslatılmış süngerdir,kuru sünger zor kullanılabilen bir malzeme olduğu için.)ÇALIŞMANIN AŞAMALARI:
*İki küçük kaseye iki farklı renkte parmak boyası konulur ve sulandırılır.
*İçine bilyeler batırılır.
*Maşa ile büyük tabağa alınarak tabak dairesel hareketlerle döndürülür. (Erken dönemde çocuk tabağı sadece ileri geri hareket ettirecektir,bu bilek kaslarının henüz yeterince gelişmemiş olmasından kaynaklanır.)


UYGULAMA YAŞI: 2,5-3 yaş

ALTERNATİF ÇALIŞMALAR:
*Bir kavanozun içine uygun kesilmiş resim kağıdı yerleştirilir.İçine yine sulandırılmış parmak boyasına batırılmış pinpon topları atılır.Kavanoz çocuk tarafından sallanarak desen verilir.
*Aynı işlem plastik yeşillik kurutma kaplarının içinde de yaptırılabilir.
(Bu iki fikri İdil arkadaşımızın söylediklerinden not almışım)


4)ÇALIŞMANIN ADI: İKİLİ RENK KARIŞTIRMA

MATERYAL LİSTESİ:
*Tepsi
*3 küçük boy bardak .Bu bardaklar şu şekilde hazırlanmış olacak:
Birinci bardağın üçte birlik kısmına mavi çizgi
İkinci bardağın üçte birlik kısmına sarı çizgi
Kapalı olan bardağa da (diğer iki bardaktaki su birleştiğinde bu kapalı bardağın neresine kadar gelecekse o sınırda sarı ve mavi çizgiler çekilecek (ojeyle olabilir)
*Su (küçük bir sürahi veya aktarma bardağı ile tepside hazır bulunur,bunda da hata kontrolü için çizgi vardır.Bu çizgide diğer üç bardaktaki su birleştiğinde nereye kadar geliyorsa o sınırdan çekilecek)
*Gıda boyası
*Karıştırma çubuğu
*Sünger

ÇALIŞMANIN AŞAMALARI:
*İki bardak da kontrol çizgisine kadar doldurulur.
*Mavi çizgili bardağa mavi,sarı çizgili bardağa sarı gıda boyası damlatılır.
*Damlatma işlemlerinden sonra çubukla karıştırılır, diğer bardağa geçmeden süngere silinir.(Rengin önceden karışması engellenir)
*Bir bardak diğerine dökülerek yeşil renk elde edilir.


UYGULAMA YAŞI: 3,5-4

ALTERNATİF ÇALIŞMALAR:Diğer ara renklerin oluşumu için kullanılır.

HATA KONROLÜ:Çizgiler

ÇALIŞMANIN AMACI: Ara renklerin oluşumunun gözlemlenmesi.


5)ÇALIŞMANIN ADI:Kürdan ve köpüklerle model yapma


MATERYAL LİSTESİ:
*Bir kapaklı plastik kutu içine konmuş ambalaj köpükleri (Bunlar okulöncesi malzeme satan yerlerde de bulunabiliyormuş)
*Bir bardak içerisnde kürdanlar


ÇALIŞMANIN AŞAMALARI:
*Kürdanlar köpüklere batırılarak özgün formlar elde edilebilir.

UYGULAMA YAŞI: 3,5-4

6) ÇALIŞMANIN ADI: İpe dizme

MATERYAL LİSTESİ:
*Bölmeli tabak
*Bölmelerin içinde boyanmış makarnalar,kesilmiş pipetler,ortası delgeçle delinmiş kağıt parçaları
*İp


ÇALIŞMANIN AŞAMALARI:
*Rengine,formuna hiç müdahale edilmeden çocuk delikli objeleri ipe dizer. (Kolyesini takar,isterse tüm gün sınıfta bu şekilde dolaşır:) )


UYGULAMA YAŞI: 2-2,5 yaş

Evde Montessori Semineri/ Diğer Çalışmalar:

Esra&Ece
http://www.esracemilece.blogspot.com/


1) ÇALIŞMANIN ADI: LASTİK GEÇİRME

MATERYAL LİSTESİ:

*10x10 yüzlük ahşap çivilerin eşit aralıklarla çakılmasıyla oluşturulmuş ahşap tabla
*Lastik saç tokaları

ÇALIŞMANIN AŞAMALARI:
*Saç tokaları çivilere rastgele bir düzende takılır. Çocuktan herhangi bir form oluşturması beklenmez.
*İleriki aşamada geometrik şekillerin tanıtılmasında kullanılabilir.


UYGULAMA YAŞI: 2,5

ÇALIŞMANIN AMACI: Kas gelişimi,el-göz koordinasyonu.


2) ÇALIŞMANIN ADI:Düğmelerle renk sınıflandırma
MATERYAL LİSTESİ:
*Bölmeli ahşap tepsi
*Ortasında farklı renkte düğmeler (Boyutları aynı olmalı.Sadece renge odaklanabilmesi için)ÇALIŞMANIN AŞAMALARI:
*Düğmeler renklere göre ayrılarak farklı bölmelere konulur.

UYGULAMA YAŞI: 2+ (Daha basit ikili eşleştirme çalışmalarına daha erken dönemde başlanabilir)

ALTERNATİF ÇALIŞMALAR: Sonraki aşamalarda büyüklüklerine,şekillerine göre sınıflandırma yapabilir. Bununla yeterince çalışan çocuk (3+) büyüklük ve form eşleştirmesini gözleri bağlı olarak da yapabilir.

3) ÇALIŞMANIN ADI: Torba içindeki geometrik cisimlerle çalışmalar

MATERYAL LİSTESİ:
*Ağzı bağcıklı iki aynı bez torba.
*Herbirinden ikişer adet olmak üzere minyatür geometrik cisimler
*Göz bağı


ÇALIŞMANIN AŞAMALARI:
*İki torbadan biri çocukta biri eğitmende bulunur.
*Eğitmen torbadan çıkardığı cismi çocuğa gösterir.Çocuk dokunma duyusunu kullanarak aynısını diğer torba içinden bulur.
*4-5 yaş çocuklarında (torba içinden bulma aşamasında) eğer çocuk isterse gözleri bağlanır ve torba içinden bu şekilde bulması sağlanır.


UYGULAMA YAŞI: 3,5

ALTERNATİF ÇALIŞMALAR: Daha küçük çocuklarda günlük hayatta sık kullandığı,birbirinden form olarak çok farklı nesneler ya da oyuncakları ile de yapılabilir.

ÇALIŞMANIN AMACI: Çocuğun stereognostik (nesnelerin biçimlerini dokunarak algılamaya yönelik) duyusunu geliştirmek


4) ÇALIŞMANIN ADI: Renk Tabletleri 1-2

MATERYAL LİSTESİ:
Color Box 1) Anarenklerden birer çift tablacık (kırmızı-sarı-mavi)
Color Box 2)11 çift farklı renkte tablacık (Karışım renkleri ile siyah ve beyaz)ÇALIŞMANIN AŞAMALARI:*Color box 1 ile başlanır.Renk tablacıkları kutudan çıkarılıp dağınık şekilde yerleştirilir ve eşleştirilir.Sonra üç aşamalı öğretim ile isimleri öğretilir:
1.Bu tablet sarı.
2.Bana sarı tableti verebilir misin?
3.Bu tabletin rengi ne?
*Color Box 1'i öğrenen çocuk ile Color box 2 çalışması yapılır.Yine eşleştirme ve üç aşamalı öğretim yapılır.

ALTERNATİF ÇALIŞMALAR:
Renk kutularıyla yeterince çalışan çocuklarda farklı etkinlikler de yapılabilir.Örnek: Bir grup renk odanın bir yerine,eşleri de başka bir yerine yerleştirlir.Çocuğa bir renk tablacığı gösterilerek (ismini söylemeden)aynısını diğer gruptan getirmesi istenir.Bu çalışmada amaç çocuğun görsel hafızasını güçlendirmektir.

UYGULAMA YAŞI:2,5-3,5

5) ÇALIŞMANIN ADI: Koku Tüpleri

MATERYAL LİSTESİ:*Bir tepsi içinde aynı görünümde 4 çift koku şişesi
*Şişelerin içinde farklı kokular (meyve kokuları,çiçek kokuları,baharat kokuları vs.)damlatılmış pamuklar
*Küçük bir kavanozda kahve (kokuyu nötrleştirmek için kullanılır.)
not:Hazırlanan koku şişelerinin altına ya da üstüne,hata kontrolü için iki farklı renkte (ör:dördüne mavi,dördüne kırmızı)etiket yapıştırılır.

ÇALIŞMANIN AŞAMALARI:
*Çocuk şişeleri tek tek koklayarak eşlerini bulmaya çalışır. Şişeler koklatılırken iki yana sallanarak kokunun yayılması sağlanır.
*Kokuları karıştırmaması için aralarda kahve koklatılır.

ALTERNATİF ÇALIŞMALAR:
Daha küçük yaştaki çocuklarda günlük hayatta yediği her yiyeceğin koklatılması,gözlerini kapatarak 'bu neyin kokusu?' gibi oyunlar oynatılması çocuğun koku duyusunu farkemesine ve geliştirmesine olanak sağlar.

UYGULAMA YAŞI:3,5-4 yaş


6) ÇALIŞMANIN ADI: Kara/Su Formları (Coğrafya)

MATERYAL LİSTESİ:

* Değişik kara formlarının (ada,yarımada,göl,takımada vs.) lamine edilmiş kartları (Bunları Hilal hanım kendisi hazırlayıp yuvarlak şekilde kesmiş)


Şurada benzerleri var.

*Yuvarlak borcam kapağı
*Çakıl-kum-suÇALIŞMANIN AŞAMALARI:
Kartın üzerine borcam kapağı konur.
Kartta 'kara'ya denk gelen kısma çakıl-kum yerleştirilir.
Borcam kapağına su dökülerek kara-su formunun nasıl oluştuğu gözlenir.

UYGULAMA YAŞI:3,5-4 yaş

16 Haziran 2010 Çarşamba

Bilyeli ve Ponponlu Birkaç Montessori Çalışması


Berna & Ekin (44 ay)

http://ekinvebiz.blogspot.com/

Az yazılı, bol fotoğraflı Montessori çalışmaları...

Ekin'in bir süredir keyifle yaptığı çalışmalar bunlar. Kolaylıkla da becerebildiği için daha da hoşuna gidiyor ve arka arkaya yapıyor hep. Genellikle beni o yönlendiriyor zaten, yapmak istediği çalışmaları kendisi söylüyor. Ben de zevkle fotoğraflarını çekiyorum :)

Kullandığım tüm malzemeler aşağıdaki fotoğrafta. Bilyeleri ve çeşitli boyutta ponponları ve onların yerleştirileceği buzluk, palet ve sabunluğu çıkardım, elle, maşayla ve büyük cımbızla yapılacakları grupladım.


1. Bir kaptan palete elle bilyeleri yerleştirme.
2. Bir kaptan sabunluğa elle bilyeleri yerleştirme.

3. Bir kaptan buz kalıbına maşayla ponpon yerleştirme. (büyük boy ponponları kullandık)

4. Bir kaptan maşayla palete ponponları yerleştirme. (orta boy ponponları kullandık)

5. Bir kaptan sabunluğa büyük cımbızla ponpon yerleştirme. (en küçük boy ponponları kullandık)