Yasal Uyari

Aksi belirtilmedikce bu sitede yayinlanan tum yazilarin ve fotograflarin telif hakki yazarina aittir. Izinsiz yapilan tum alintilar icin hukuki yollarin acik oldugu hatirlatilir.
-----------------------------------------

Tanitim

Bu blog, cok yazarli olup Montessori Egitimi mail grubu uyelerinin yazilarindan olusmaktadir ve Montessori Egitimi ile ilgili yazilar icermektedir. Yazarin ismi (ya da takma ismi) yazinin genelde basinda ya da sonunda yer almaktadir.

Buyuyorum Egleniyorum Ogreniyorum aktiviteleri her iki haftada bir konu degistiren ve uyelerimizin cocuklar ile yaptigi calismalari icermektedir.

Buyrun, hosgeldiniz...


16 Kasım 2009 Pazartesi

PARA Lapbook

Esra (Archi*Sugar) ve kizi Defne (4 yas)
............................................................
Daha onceki bazi lapbooklarimiz:
Penguen Lapbook
Kelebek Lapbook
................................

Paranin anlamini, degerini ve hesaplamasini gostermek icin para konusu ile lapbook yapmaya karar verdim. Hayatimizda uc farkli para birimi var: Turk Lirasi, Isvicre Frangi ve Avro. Ancak bu lapbook sadece Turk Lirasi icin hazirlanmistir. Internette Turk Lirasi ile ilgili cocuk oyunlari ya da cocuga tanitici materyal bulmak imkansizdi. Dolayisiyla tum oyunlari ve materyalleri kendim hazirladim. Oldukca zahmetli ama bir o kadar da zevkli bir calisma oldu.

Iste lapbookumuzun detaylari...


Dis on kapakArka kapakLapbookun ana bolumu, ici.

Ici ile ilgili detaylar soyle:

  • Ic Sol:

Turk Lirasi Banknotlari - Oyuncak para (lamine edilmis)Kac Para? oyunu : Alisveriste alinan mallari (1 kg domates, 1 sise sut, 1 kilo muz, vs) altinda yazan degerleri kadar gercek parayi alttaki bozuk para golgeleri ile eslestirme.

  • Ic Orta Bolum:


Turk Lirasi madeni paralarinin isimleri ve onlu arkali resimleriNe kadar eder? Oyunu
Basili resimlerdeki kuruslari toplayinca kac kurus / lira ettigini bulma.
Basit toplama islemi gerektiriyor.Montessori hareketli alfabe ile Kurus, Lira ve Para yazma oyunu. Her kelimenin harfleri farkli renkte ve lamine edilmis.

Nasrettin Hoca - Parayi Veren Dudugu Calar Hikayesi

Bir gün Nasrettin Hoca pazara giderken çocuklar etrafını almışlar. Hepsi birer düdük ısmarlamış, ama para veren olmamış. Hoca çocukların tümüne olumlu cevap vermiş:

- Peki, olur...

Çocuklardan yalnız biri, elinde para olduğu halde, Hoca'ya şunları söylemiş:^


- Şu parayla bana bir düdük getirir misin ?

Hoca akşama doğru pazardan dönmüş. Yolunu bekleyen çocuklar hemen Hoca'nın etrafını sararak düdüklerini istemişler. Nasrettin Hoca, cebinden bir düdük çıkarıp kendisine para veren çocuğa uzatmış. Ötekileri bağırmaya başlamışlar:

- Ya bizim düdükler nerede ?

Hoca'nın cevabı kısa ve anlamlı olmuş:
- Parayı veren düdüğü çalar.
  • Ic Sag:


Para konulu Montessori uc asamali kartlar. Bu tarz kartlar okumaya ilk adimlarda kullaniliyor.
Uc asamali kartlarin kullanim seklini suralardan okuyabilirsiniz:
..............................
Archi*Sugar

2 yorum:

Şule-Bilge'sMum dedi ki...

ellerine sağlık harika olmuş.her ayrıntıyı düşünmüşsün.

Berna dedi ki...

Doğrusu ben senin hazırlayıp linklerini verdiğin lapbookları hazırlarken bile yoruluyorum Esra :)) Gerçekten çok uğraşmışsın, ellerine sağlık. Ve para oyunlarına da bayıldım. Her şeyi ne kadar detaylı düşünüp hazırlamışsın. Her yaptığınızı merakla bekliyorum ;)