Yasal Uyari

Aksi belirtilmedikce bu sitede yayinlanan tum yazilarin ve fotograflarin telif hakki yazarina aittir. Izinsiz yapilan tum alintilar icin hukuki yollarin acik oldugu hatirlatilir.
-----------------------------------------

Tanitim

Bu blog, cok yazarli olup Montessori Egitimi mail grubu uyelerinin yazilarindan olusmaktadir ve Montessori Egitimi ile ilgili yazilar icermektedir. Yazarin ismi (ya da takma ismi) yazinin genelde basinda ya da sonunda yer almaktadir.

Buyuyorum Egleniyorum Ogreniyorum aktiviteleri her iki haftada bir konu degistiren ve uyelerimizin cocuklar ile yaptigi calismalari icermektedir.

Buyrun, hosgeldiniz...


30 Nisan 2008 Çarşamba

Dila'nın su aktivitesi

Nilgün - Dila (14,5 aylık)

Su aktivitesi bizim için iyi denk geldi diyorduk ki Dila nezle oldu ve her gün yapmayı planladığımız ve fotoğraflayacağımız küvette su çalışmalarımızı kısa kesmek zorunda kaldık. O nedenle fotoğraf yok ama ben yaptıklarımızı anlatacağım.

Dila önce kendi küvetine oturtuldu ve ördekler de küvetin içine konuldu. Önceden hazırlanmış su yavaş yavaş küvete Dila'nın ayaklarının üzerinden döküldü, bu sırada küvet doldu ve ördekler suda yüzmeye başladı, ördeklerle şarkı Dila maşrapa ile doldur boşalt oynmaya çalıştı ancak maşrapa büyük, küvet küçük olunca pek başarılı olamadı, bir sonrakinde küçük bir kap vereceğim eline. Bacaklar ve eller ile suya şap şap yapmaca, arada küvetteki suyu yalamaca ile aktivitemiz son buldu.

Su Aktivitesi

Fulya & İpek 25 aylık

Aktivitemizde biz önce biraz toprakla haşır neşir olduk. Boş bir saksıya taze soğan dikip onları suladık. Sonra çiçekli bir kaktüs ve yumurta saksılı bir bitki aldık. Soğanımızı her gün, çiçeklerimizi gün aşırı suluyoruz keyifle...

Su aktivitelerimiz

Ayça Erin 13,5 aylık

Aslında bu haftanın aktivitesi su kuşu Erin’e çok yaradı.. gördüğü en ufak su birikintisini engin okyanuslar ile özdeşleştirip derin oyunlara dalan pi-nik kuş suya doydu bu hafta diyebiliriz.. Bugünde oyun grubunda su ile aktiviteler yapacağız onları da bu yazıya ekleyeceğim.

Balkonda halı yıkadık.. böylece hem bana yardım etmiş oldu hem de maşrapaya su doldurup boşaltmayı öğrendi.

Havalar sıcaklaştığı için denize ayaklarımızı soktuk beraber. Suyu bu kadar sevmesine karşın biraz ürktü.Bu anlamda daha sık yapmalıyız çünkü yazın 1 ayımızı yazlıkta geçireceğiz alışması lazım.

Küvetine su doldurup çeşitli boyutlarda kutulara su doldurup boşalttık. Bir kutudan diğerine boşaltmayı denedik ama henüz erken galiba ancak suyu maşrapaya doldurup kafaya dikip içmek ve başından aşağıya boşaltmak gibi bir gelişmemiz oldu. Bu gelişme sonucunda Erin bardakla suyu kendi içebileceğini keşfetti. Artık biberon ya da alıştırma bardaklarını istemiyor.


Yine konunun SU olmasından faydalanıp akvaryumun suyunu değiştirdik beraber. Erin balıklara dokununca biraz garipsedi önce ama sonra suya korkmadan elini soktu .

Ve son olarak da çiçeklerimizi suladık beraber.. Pazartesi, Çarşamba, Cuma ve Pazar olmak üzere çiçekler sulancak. Balkondakileri hergün sulamak gerekiyor artık ama o işe giriştik mi balkonda sularla oynamaktan kendini alamıyor Erin ve her içeri girişimiz ağlayarak oluyor .


Bugün oyun grubunda önce plastik kutulara sıcak ve soğuk su koyup dokunmalarını sağlayıp sıcak soğuk kavramını anlatmak istedik.. pek başarılı olamadık :) sanırım erken biraz.. sadece Erin sıcak nedir bildiği için" Bak annecim bu sıcak su" dediğimde yüzünü ekşitip kaçtı!! bizde üstelemedik. Balkona önce ıslandıklarında kaymasınlar diye kilim serip sonra küvetin içine su doldurup kutulara suları doldurup boşaltmalarını yüzlerini gözleri ıslatmalarını seyrettik. hava da güneşli olunca baldır bacak oynadılar :)

29 Nisan 2008 Salı

2 yaşındaki kızımla su aktivitesinde önce biraz toprakla haşır neşir olduk. Boş bir saksıya taze soğan dikip onları suladık. Artık her sabah uyanır uyanmaz suluyoruz.


Sonra çiçekli bir kaktüs ve yumurta biçiminde saksısı olan bir bitki aldık. Soğanımızı her gün, çiçeklerimizi gün aşırı suluyoruz keyifle.

Su Aktivitemiz

Keo(Özgür Ekim) ve Ceren (6 aylık)

1.Aktivitemiz: Baloncuklar

Su ve deterjan ile hazırladığım karışım ile kızıma sürpriz yaptım.Bu fikri daha önceden Esra'nın yayınladığı infant videosunda görmüştüm, aktivitemiz de su olunca denemek istedim.Su ile dolaylı yoldan ilgisi var ama olsun...
İlk kez baloncuk gördüğünden, önce çok şaşırdı...

Sonra yavaş yavaş aşağıya inişlerini izledi, yere düşüp patlayıp yok olmalarına da ayrıca şaşırdıAma duruma çabuk alışıp sonrakilere uzanmaya çalıştı ve çok eğlendi.

Tabii bu oyunu aslında açık havada oynamak daha iyi olacaktır.Bir de baloncukları ona değmeyecek şekilde üflemeye dikkat etmek gerekiyor.


2.Aktivitemiz: Sebep-Sonuç ilişkisi

Musluğu açarsak su akar, kapatırsak akmaz. Önce kapalı halde musluğu, lavaboyu inceledi.
Sonra musluğu açınca suyun aktığını gördü, bir süre inceledi, sesini dinledi ve güldü:) Biraz zaman geçince de dayanamadı lavaboya doğru ellerini ayaklarını çırpmaya başladı, elini uzattı ve ıslattı, suyla konuşmaya başladı "buff, pruff" gibi birşeyler söyledi:))
Bu seferlik su oyunu oldu ama sürekli yapılırsa sebep-sonuç ilişkisini kavramasına faydalı olabilir...

Haftanin Aktivitesi : SU

Archi*Sugar - Esra & 2,5 yasindaki kizi Defne

Kizim Defne'nin anne sutunden sonra bu dunyada en sevdigi sey su oldugu icin aktivite bulmakta hic zorlanmadik. Gunlerimiz su ile hasir nesir gecti.

Oncelikle gol kenarina gidip ayaklarimizi suya soktuk. Kumsalda kumlari ve cakil taslarini alip suya attik, suda yaptigi dalgalari izledik. Ordeklerin suda yuzusunu seyrettik, onlari ekmekle besledik.

* Ikinci aktivitemiz: Suyu esit bolusturme / bardak dolunca durma

* Malzemeler: Bir surahi, iki birbirine esit bardak/kap, tepsi
* Yapilacaklar: Surahiye bir miktar su doldurun ve cocugunuzdan bu suyu iki bardaga bolusturmesini isteyin. Surahiyi baskin olan eli ile tutmali, diger eli ile surahinin altindan destek olmali (bkz. ikinci fotograf). Bir bardak dolunca durmali, su tasmamali. Ilk olarak, siz ornek gosteriyi yapin. Bu, cok kolay ogrenilen birsey degil, sabirli olun.
* Bizde olan: Uzun zamandir vermeyi istedigim bir egitimdi, bu. Aktivite konumuz su olunca hemen denemek istedim. Ilk seferde basarisiz olduk. Bardak tasinca durmadi. Aktiviteyi 2-3 gun ustu uste yapinca gelismeler gayet bariz goruldu. Bardak dolunca duruyor. Ancak bir sure daha pratik yapmasi gerektigini dusunuyorum. Daha alacak yolumuz var yani.


* Ucuncu aktivitemiz, termik siseler / soguk sicak.

* Malzemeler: Termik siseler tipik Montessori Materyallerinden biri. Orijinallerinin fotografi asagidaki gibi: Ancak bu siseleri evde de yapmak mumkun. 8 tane birbirine es kucuk sise edinin. Hepsi bu.

* Yapilacaklar: Cocugunuzun yasina ve tecrubesine gore siselerin sayisini degistirebilirsiniz. Once iki sise ile baslayin, 8 siseye cikarin. Siselerin kullanimi soyle: Siseleri 4erli olarak iki gruba ayirin. Sicak, ilik, sogukca ve soguk olmak uzere ikiserli olarak siselere cesitli sicakliklarda sivi koyun (su). Siseleri karisik olarak cocugunuzun onune koyun ve ayni isidaki siseleri bularak eslemesini saglayin. Bunu aktiviteyi yapmadan once sicak-soguk kavramlarini ogrenmis olmasi gerekiyor.

* Bizde olanlar: Defne henuz sicakliklara gore esleme yapmaya hazir degil, cok kucuk. Dolayisiyla kendisine iki sise verdim. Birinde sicak, digerinde soguk su vardi. Sicak ve soguk kavramlarini anlattim. Eline sicak siseyi vererek "sicak", soguk siseyi vererek "soguk" dedim. Zaten sicak kavramini biliyordu daha onceden. Ayni anda hem sicak hem sogugu elinde hissetmek cok hosuna gitti. Sularin isilari esitlenene kadar siselerle oynadik.


* Dorduncu aktivitemiz, batti / yuzdu

* Malzemeler: Bir kap, batan ya da yuzen cisimler, su
* Yapilacaklar: Kaba su koyun ve cisimleri tek tek icine atmasini saglayin. "Yuzuyor", "batiyor" kavramlari ile tanistirin.
* Bizde olanlar: Defne ile daha once de yapmistik bu aktiviteyi. Defne buna bayiliyor. Biraksam saatlerce oynar herhalde. Batti, yuzdu kavramlarinin disinda da bircok kavramla tanisiyor bu oyunu oynarken. Ornegin gecen gun ogretmeye calistigim "doldu, tasti" kavramini burada da tekrar ettik, kaplardan kaplara su aktardik, kaplarin icine hayvanlari sakladik, bulduk. Isin ilginci ordek batti, zurafa yuzdu. :-P


Bu aktivitelerin disinda su deneyi bu sefer farkli sekillerdeki bircok buz kalibi ile yaptik. Sonuc, mukemmel. Gecen sefer yerlerine geri yerlestirdigi icin bu sefer farkli sekiller kullanmak istedim. Buzlari adeta birer puzzle gibi tek tek dogru yerlerine yerlestirdi.

Ayrica yuzmeye gittik. Zaten en sevdigi seylerden biri. Saatlerce yuzdu.

Biz, cok eglendik. Ya, siz? :-)

Ben oynadım, torun dikkatle izledi!...

Bizim torun da minikler gibi suyu çok seviyor. Tabii oynamasını.
Torunlarla aynı binada oturuyoruz. Biz üçüncü kattayız, onlar birinci katta. Bakıcısı torunu havaların kötü olduğu günlerde özellikle akşam üstleri bize çıkarıyor. Torun tam 23 aylık.
Biraz oyuncakları ile oynuyor, sağı solu karıştırıyor ve sonunda ya benim ya da babaannesinin elinden tutuyor ve doğru banyoya.
14-15 aylıkken musluğu açtırıp elini altına tutuyordu, şimdi bir kaba su koydurup mandalları, çok sevdiği anne ve baba isimlerini verdiği tahta bebekleri, plastik kapakları yüzdürüyor.
Su ile oynarken bir şeye dikkat ettim; şunu yap bunu yap derseniz yapmıyor. Ama siz kendiniz oynuyor gibi yaparsanız sizi izliyor ve sonra kendisi sizin yaptığınızı yapmaya çalışıyor.
Şuna inanıyorum:
Çocuklara emirler yağdırmamalı büyükleri. Örnek olmalı ama bak böyle yapacaksın şeklinde değil de o hareketi yapıp izlemesini sağlayarak örnek olmalı.
Ben toruna bu şekilde yaklaşıyorum. Oyuncakları ile oynuyorum. Beni izliyor ve bir süre sonra benim yaptığımı yapmaya çalışıyor.
Su aktivitesinde de öyle yaptım. Plastik kapakların içine bebeklerini koyup yüzdürdüm. Önce itiraz etti. Bebeklerine bir şey olacak diye korktu. Bir süre sonra bebekleri kaplara kendi koydu ve yüzdürdü.
Punto Dede

28 Nisan 2008 Pazartesi

Su aktivitesi

Sevgili Esra ilk aktivite konusunun "su"olduğunu duyurunca bu konu tam bize göre dedim:) Zira 2 yaşındaki kızım Erva'nın bu aralar suya çok fazla merakı arttı ve kıyafetlerini çok sık değiştirir oldum...Banyoda kirli sepetini kendine basamak yapıp musluğa ulaşmayı başardı, artık banyo kapısının açık olduğu anı yakalayıp soluğu musluğun başında alıyor:) Ayrıca su damacanasından su pompalamak en sevdiği oyunlar arasında bu aralar:)


Bizim suyla aktivemiz biraz Esra'nın kuru kaşıklama aktivitesine benzer oldu..Su dolu bir leğenden bardak yardımıyla boş bardaklara suyu aktarma işlemi...


İlk olarak bardaklara çok fazla su koyunca suyun bardaktan taşıp döküldüğünü gördü,ama deneme yanılma yöntemiyle birkaç denemeden sonra bardak dolunca, diğer bardağa geçti ve böylelikle bardağı taşırmayıp suyun dökülmediğini gördü...Defalarca bu işlemi tekrarladı,bardaklar dolunca leğene tekrar boşalttı,leğenden tekrar bardaklara...ama gördüm ki birkaç hatanın dışında suyu taşırmamaya dikkat etti...

Biraz basit bir aktivite oldu,ama kızım çok eğlendi ve öğrendi..Dikkatli ve özenli davranmasına da hayran kaldım...

Erva'nın annesi Esra

24 Nisan 2008 Perşembe

Yeni Oyuncaklar

Salı günü Ankara’da Yelken Oyuncak’a gittim. İnanılmaz çok çeşit vardı. Buğra Bey oyuncak seçmemde ve fiyatta çok yardımcı oldu. Anaokuluna gidecek çocuklar için, orada bulunan oyuncaklar almanın çok iyi bir fikir olmadığını, okulda aynı şeyleri gördüklerinde çocukların sıkıldığını söyledi.

Tavsiyeleri ve kendi seçimlerimle şu oyuncakları aldım:
Temel hayvanları anlatan ahşaptan yapılmış bir yap-boz.


Vur-çak. Üstten minik ahşap silindirler takılıyor, küçük çekiçle vurulduğunda aşağıdan çıkıyor. Sürekliliği olan bir oyun olduğundan sıkılmadan oynanabileceği söylendi.Ahşap bloklar ve ayıcık giydirme. Ahşap blokları ileride farklı renklerde olanlarla çeşitlendirmeyi düşünüyorum.

Muftak seti. Şimdilik en az parçalı olandan aldım. Evdeki başka eşyaları da ileride mutfak eşyası olarak kullanmayı planlayıp saklıyorum. Mama kaşıkları, koslanın ölçü kabı, şekerleme kutuları...


Müzik aleti seti. Bu oyuncağı, babasıyla birlikte oynamaları için aldım. Duru için bakıcı araştırırken, görüştüğüm adaylardan biri çocukların babalarıyla oynadıkları ayrı bir oyuncaklarının olmasının çok faydalı olduğunu, ikisinin birlikte özel bir zaman geçirmelerinin böylece daha kolay sağlandığını, bunun içinde bir "baba oyuncağı" seçilmesinin iyi bir fikir olduğunu söylemişti. Daha önce çalıştığı ailelerden örnekler vermişti. O aileler genelde lego tercih etmişler. Amaç babanın da sıkılmadan oynayabilmesini sağlamak:) Benim eşim müziğe çok meraklı olduğundan, Duru da ritim tutup dans etmeye ve kendince şarkı söylemeye başladığından böyle bir setin işe yarayacağını düşündüm. İlk gün çok eğlendiler. Yarım saatten fazla konsantre olarak oynadılar. İleride bu oyuncakları da çeşitlendirmeyi planlıyorum.20 Nisan 2008 Pazar

Kucuk bir deney


3 yasindan kucuk cocuklari icin tabii ki biyoloji ya da fizik deneyleri pek de birsey ifade etmeyecektir. Ancak boyle kucuk bir deney inanin cok hoslarina gidiyor.

Malzemeler: Buz ile dolu bir buz kalibi, bir kap / tabak, tepsi

Hazirlanisi: Onceden hazirladiginiz buzlari cocugunuza tanitin. Daha onceden sicak-soguk kavramini ogrenmis olursa daha iyi olur. Buzlari kaliptan cikarip diger kaba almasini saglayin ve buzun eriyisini izletin, suyun hal degistirmesini anlatin. Suyun donmasini, eriyisini anlatin.

Bizde olan: Defne bu ise bayildi. Buzlarla tumu eriyene kadar oynadi. Bir de benim hic beklemedigim birsey yapip cikardigim buzlari tekrardan kaliba yerlestirdi. Bir dahaki sefere baska sekillerde kalip ve buzlar kullanacagim. Hic ummadigim bir sekilde buzlari siniflandirdi.

Oneriler: Bu deneyi yaptiktan sonra, erimis olan suyu ocagin ustunde bir kaba koyup altini acin ve suyun buharlasmasini izletin ve anlatin. Suyun uc halini gormesini saglayin. Buz kalibina suyu birlikte koyun ve buzluga yerlestirin. Birkac saat sonra kalibi cikartip suyun yeni halini gosterin ve deneyi tekrarlayin.

19 Nisan 2008 Cumartesi

Muzikal Bulusmalara Davet

Sevgili arkadaşlar, tam olarak Montessori ile ilgili olmasa da, sevgili Esra'nın onerisi uzerine size bir konudan bahsetmek istiyorum. Ilginizi cekebilecegini tahmin ediyorum.

Bir aile etkinigi diyebiliriz: Music Together programi. 0-6 yas bebek ve cocuklarin, onlari en cok sevenlerle ve en yakinlariyla (anne-baba, anne/babaanne, dede, teyze, hala, bakici...) birlikte katilacaklari bir muzik programi. Blogumdan (http://kucukada.blogspot.com/) daha ayrintili bilgiye ulasabilirsiniz. Goz atarsaniz sevinirim, beni cok heyecanlandiriyor.

Bu programin Montessori ile benzettigim yonleri: Bir kere isin isitsel duyu kismini aliyor ve ses, ritm ve hareketle muzikal kesfe yon veriyor. Dersler hic bir sekilde ogretme esasina dayali degil. Yani okullardan bildigimiz muzik dersleriyle bir benzerligi yok. Katilima acik bir muzikal deneyim aslinda. Ogretmen sadece bir rehber ve yonlendirici.

Duzen de Montessori'de oldugu gibi karma yas duzeni. Bir aile etkinligi oldugu dusunulurse, iki kardesin birbirinden ayrilmadan girdigi ilk muzik dersi diyebiliriz. Buyuk cocuklar kucuklere ornek olarak ogreniyorlar, kucukler ise buyukleri izleyerek. Diger sistemlerdeki gibi, hadi sen gel ortaya, heyecandan ol ama ille de digerlerine cal, ve cok iyi cal (ya da soyle) gibi bir olay yok. Bebekler ve cocuklar boylelikle birbirileriyle kiyaslanmadan muzige birlikte katiliyorlar. Katilim ve eglence var, kaygi yok.

Felsefesine gelince... Her cocuk muzikaldir, bu dogamizda olan bir sey. Ama son yillarda o kadar cok hazir CDlerden, konserlerden profesyonel, kusursuz muzisyenleri dinlemeye alistik ki, bu pasif tuketim bizi dogamizda olan birlikte sarki soyleme gudusunden uzak tutmaya basladi.

Iste bu program, cocuga antenlerinin en acik oldugu bu zamanda muzigi nasil dogallikla ortaya cikartabileceginin onermesini yapiyor. Nasil ki bebekler en temel becerilerden konusmayi ve yurumeyi ders baglaminda olmayan dogal ogrenme esasiyla -taklit- anne-babalarindan ogreniyorlarsa, iste bu sistemde de anne-baba model olarak etkinlige katiliyor. Ayrica bu muzikal bulusmalarla ilerde ensturman derslerine baslamak isteyen cocuk da, hazirliksiz yakalanmak yerine, dogalligina yerlesmis saglam bir temelle baslangicini yapabiliyor.

Derslerde amac velilerin muzikal onerilere katilimi. Ama hic bir sey icin bir zorlama yok, esas bu. Gozlemlemek isteyen cocuk sadece gozlemleyebiliyor, done done dansa katilmak isteyen oyle yapiyor. Fakat program oyle profesyonelce hazirlanmis ki, insan ister istemez kendini muzige birakiveriyor ve bebekler bile cevap veriyorlar! Izledigim derslerde gordum, hatta ilk girdigim derste oyle etkilendim ki gozlerim doldu.

Iste ben de bu isi ogretme egitimini ve sertifikasini aldim ve bu ise bas koydum. Piyano dersleri vermeye ayni duzende devam edecegim ama her sey yolunda giderse Eylul ayinda bu sistemi uygulayacagim yerimi acacagim.

Asil duyurmak istedigimse: O zamana kadar ucretsiz muzikal bulusmalar yapiyor olacagiz. Evlerde, spor salonlarinda, kuluplerde, onerilen baska mekanlarda, parklarda, bahcelerde... Biz Ada'yla ve dostlarimizla zaten bir kac zamandir boyle bulusmalar duzenliyor ve cok egleniyoruz. Ilgilenirseniz cok mutlu olurum. Haberlerinizi bekliyorum.

17 Nisan 2008 Perşembe

15 Nisan 2008 Salı

Dokulari tanima oyunu

Montessori oyuncaklarindan "Teaching Touchables Texture Squares"`i evde kendimiz yapmaya calistik. Evde olan malzemelerle kucuk dikdortgen yastiklar diktik (her malzemeden 2 tane). Yastiklarin icini elyafla doldurduk. Kullandigimiz kumas ve diger malzemeler sunlar: pamuklu kumas, triko, saten, pamuklu eldiven, delikli tul, organze tul, pazen kumas, dolaplarin icini kaplamak icin kullanilan plastik serit, kece, tirtikli pamuklu kumas, kot kumas, havlu. Baska malzemeler (deri, kadife gibi) buldukca oyun setini gelistirmeyi dusunuyoruz.
Bebekler icin amac farkli dokulari ve desenleri dokunma ve gorme yoluyla tanimak (Tabii bircok kez kucuk yastiklar agizla da taninmaya calisiliyor :))
Daha sonraki amac kucuk yastiklari diktigimiz torbanin ya da kutunun icine atmak.
1-2 yasina geldiginde de yastiklari eslestirme ve kumaslarin isimlerini ogrenmek oynanacak diger oyun.

13 Nisan 2008 Pazar

Kuru Kasiklama

Kasiklama, Montessori'de en temel aktiviteler arasinda yer aliyor. Amac, cocugun konsantrasyonunu arttirmak, kucuk motor gelisimini desteklemek, basladigi isi bitirmesini ogretmek.

Gerekli Malzemeler: Iki kap, bir kasik, bir tepsi

Yapilacaklar: Kaplardan birine fasulye, mercimek ya da misir gibi kuru taneli bir gida malzemesi koyun. Diger kap bos kalsin. Kasik ile icindekileri bir kaptan digerine tasimasini saglayin. Tasima isini kap bosalana kadar surdurmeyi ogrenmeli.

Bizde olanlar: Once mercimeklerin yarisini kasikla tasidi, sonra eliyle tasimaya devam etti, daha sonra mercimekleri tepsiye dokup oynamaya basladi. Tekrar kaplara doldurdu. Siseye doldurdu, doktu. Uzun sure oyalandi. Cok hosuna giden bir aktivite

Tavsiyeler: Bu aktivitenin bir sonraki asamasi islak kasiklama. Kuru gida yerine su kullanabilirsiniz.

12 Nisan 2008 Cumartesi

BONCUK GEÇiRMECEMalzemeler : Ortası delik renkli boncuklar, bir parça ip ve istekli bir çocuk :)
Biz bu aktiviteye bayıldık. Daha fazla boncuk geçirebilmek için uyku saatimizi epeyce geçirdik ve hazırladığımız kolyenin yanında uyuyakaldık.

10 Nisan 2008 Perşembe

Infant - Toddler (0-3 yas)Erken Cocukluk (3-6 yas)


Ilkokul Donemi

Dede & IKEA

Dedemiz Turkiye'den bizi ziyarete gelmis, bakin bizlere neler getirmis! Daha once Didem'in su postunda onerdigi YA-PA Kutu Sozlugu annem (yarin da ben), 12 Klasik Masal kitabini da ben cok sevdik. "Ilk Sozcuklerim" kitabini geri vermeyi dusunuyoruz cunku icindeki "uzaktan kumanda" gibi alet duzgun calismiyor. (sozde dogru cevabin ustune basinca yesil isik yanmali ama yanmiyor!)

Isim kartlarimiz geceden masamiza dizilmis, uc boyutlu esleri yanlarina konmus, sabah kalkip eslenmeyi bekliyor.

Eslenince iste boyle olacak.

Bunlar da cumartesi gunu IKEA'dan cikip Montessori dolabimiza girenler. Hepsinden cok memnunuz. Dolabimiz her gecen gun zenginlesiyor. :-)