Yasal Uyari

Aksi belirtilmedikce bu sitede yayinlanan tum yazilarin ve fotograflarin telif hakki yazarina aittir. Izinsiz yapilan tum alintilar icin hukuki yollarin acik oldugu hatirlatilir.
-----------------------------------------

Tanitim

Bu blog, cok yazarli olup Montessori Egitimi mail grubu uyelerinin yazilarindan olusmaktadir ve Montessori Egitimi ile ilgili yazilar icermektedir. Yazarin ismi (ya da takma ismi) yazinin genelde basinda ya da sonunda yer almaktadir.

Buyuyorum Egleniyorum Ogreniyorum aktiviteleri her iki haftada bir konu degistiren ve uyelerimizin cocuklar ile yaptigi calismalari icermektedir.

Buyrun, hosgeldiniz...


30 Nisan 2008 Çarşamba

Su aktivitelerimiz

Ayça Erin 13,5 aylık

Aslında bu haftanın aktivitesi su kuşu Erin’e çok yaradı.. gördüğü en ufak su birikintisini engin okyanuslar ile özdeşleştirip derin oyunlara dalan pi-nik kuş suya doydu bu hafta diyebiliriz.. Bugünde oyun grubunda su ile aktiviteler yapacağız onları da bu yazıya ekleyeceğim.

Balkonda halı yıkadık.. böylece hem bana yardım etmiş oldu hem de maşrapaya su doldurup boşaltmayı öğrendi.

Havalar sıcaklaştığı için denize ayaklarımızı soktuk beraber. Suyu bu kadar sevmesine karşın biraz ürktü.Bu anlamda daha sık yapmalıyız çünkü yazın 1 ayımızı yazlıkta geçireceğiz alışması lazım.

Küvetine su doldurup çeşitli boyutlarda kutulara su doldurup boşalttık. Bir kutudan diğerine boşaltmayı denedik ama henüz erken galiba ancak suyu maşrapaya doldurup kafaya dikip içmek ve başından aşağıya boşaltmak gibi bir gelişmemiz oldu. Bu gelişme sonucunda Erin bardakla suyu kendi içebileceğini keşfetti. Artık biberon ya da alıştırma bardaklarını istemiyor.


Yine konunun SU olmasından faydalanıp akvaryumun suyunu değiştirdik beraber. Erin balıklara dokununca biraz garipsedi önce ama sonra suya korkmadan elini soktu .

Ve son olarak da çiçeklerimizi suladık beraber.. Pazartesi, Çarşamba, Cuma ve Pazar olmak üzere çiçekler sulancak. Balkondakileri hergün sulamak gerekiyor artık ama o işe giriştik mi balkonda sularla oynamaktan kendini alamıyor Erin ve her içeri girişimiz ağlayarak oluyor .


Bugün oyun grubunda önce plastik kutulara sıcak ve soğuk su koyup dokunmalarını sağlayıp sıcak soğuk kavramını anlatmak istedik.. pek başarılı olamadık :) sanırım erken biraz.. sadece Erin sıcak nedir bildiği için" Bak annecim bu sıcak su" dediğimde yüzünü ekşitip kaçtı!! bizde üstelemedik. Balkona önce ıslandıklarında kaymasınlar diye kilim serip sonra küvetin içine su doldurup kutulara suları doldurup boşaltmalarını yüzlerini gözleri ıslatmalarını seyrettik. hava da güneşli olunca baldır bacak oynadılar :)

2 yorum:

Resmiye dedi ki...

Bütün çocuklar gibi Erin'inde ne kadar eğlendiği her halinden belli. Maşallah. Sanada ev işlerinde büyük yardımcı geliyor. :)

AycA dedi ki...

eeee öğrensin tabii .. elindeniş gelen erkekler makbul bu dönemde :P