Yasal Uyari

Aksi belirtilmedikce bu sitede yayinlanan tum yazilarin ve fotograflarin telif hakki yazarina aittir. Izinsiz yapilan tum alintilar icin hukuki yollarin acik oldugu hatirlatilir.
-----------------------------------------

Tanitim

Bu blog, cok yazarli olup Montessori Egitimi mail grubu uyelerinin yazilarindan olusmaktadir ve Montessori Egitimi ile ilgili yazilar icermektedir. Yazarin ismi (ya da takma ismi) yazinin genelde basinda ya da sonunda yer almaktadir.

Buyuyorum Egleniyorum Ogreniyorum aktiviteleri her iki haftada bir konu degistiren ve uyelerimizin cocuklar ile yaptigi calismalari icermektedir.

Buyrun, hosgeldiniz...


26 Şubat 2009 Perşembe

BEO - Geometrik şekiller

Pratik Anne
Kımılnaz (14.5 ay)
Kıpırcan (45 ay)

Konu süper. Oyna oyna oyun bitmiyor. Zaten her gün şekillerle ilgili birşey oluyor illaki, ama bu hafta her gün bir oyun türettik.

Kımılnaz (14.5 ay) ile tahta yapbozlarımızı yapıyoruz.


Şekilleri kutulardaki deliklerden geçiriyoruz. Şekil ve resimleri eşleştirmeye başladığı ve elinin ince ayarının geliştiği bir dönemdeyiz. O yüzden herşeyi doğru yapmayabiliyor. Bazen bu yüzden (mesela şekli delikten geçiremezse) sıkılıp başka yöne yollanıyor.

Kıpırcan (45 ay) pattern blockları ile oynuyor. Ben de ona eşlik ediyorum. Bunlar bir nevi örnekli (patronlu) tangram. Kıpırcan'a ayrıca örneklere bağlı kalmadan farklı şekiller yaratabileceğini de gösterdim.


Ucuzlukta meşhur I spy oyunu elime geçmişti. Kıpırcan ile "I Spy" oyununu şekillerle oynadık. Odamızdaki dikdörtgen ayna, yuvarlak top, kare kitapları bulduk.


Oyun:

I spy... with my little eye... "something square"

Türkçe (aşağı yukarı) Gördüm gördüm, "kare birşey" gördüm diyebilirsiniz. Sonra etrafınızda kare olan ne varsa onu söylüyorsunuz. Bu oyunu renk, şekil, baş harf, cinsler (hayvan, taşıt vs.) ile türetmek mümkün. Yaratıcılıkta sınır yok. Bakmayın yukarıda oyuncağı var ama gerek de yok aslında. Kafadan atmanız yeterli. Bu oyun özellikle yolculuklarda, arabada, otobüslerde çok oynanır. Daha fazla bilgi için I Spy.

Kürdan ve şiş çubukları ile daire hariç her şekli yaptık. Kürdan veya şiş ekledikçe "gen" lerimiz arttı. Sonra kürdanlardan harfler yaptık.


Son olarak Kıpırcan, kımılnaz, babamız ve anneannemiz ile müzikli köşe kapmaca oynadık. Dolayısı ile beşgen, kare (dikdörtgen veya eşkenar dörtgen) ve üçgen yaptık. Koşturduk, kudurduk.

2 yorum:

orguknit dedi ki...

Merhabalar
Tebrik ederim.
Bloğunuzu çok yararlı bir konuda açmışsınız.
Çok beğendim.Bugün ki blog listemde yayındasınız.
sevgilerimi yolluyorum.

geometrik şekiller dedi ki...

teşekkürler. çoçuğum çok beğenecek