Yasal Uyari

Aksi belirtilmedikce bu sitede yayinlanan tum yazilarin ve fotograflarin telif hakki yazarina aittir. Izinsiz yapilan tum alintilar icin hukuki yollarin acik oldugu hatirlatilir.
-----------------------------------------

Tanitim

Bu blog, cok yazarli olup Montessori Egitimi mail grubu uyelerinin yazilarindan olusmaktadir ve Montessori Egitimi ile ilgili yazilar icermektedir. Yazarin ismi (ya da takma ismi) yazinin genelde basinda ya da sonunda yer almaktadir.

Buyuyorum Egleniyorum Ogreniyorum aktiviteleri her iki haftada bir konu degistiren ve uyelerimizin cocuklar ile yaptigi calismalari icermektedir.

Buyrun, hosgeldiniz...


16 Aralık 2008 Salı

BEO - Meslekler

Pratik Anne
Kıpırcan 3.5 yaş
Kımılnaz 1 yaş

Meslekler konusunda aktivite üretmek benim açımdan çok kolay, her iki yaş grubunda çocuğum için de eğlenceli oldu.

1. GÜN: Manav

Bizde oyun alanı olaka da kullanılabilen bir güvenlik çiti var. 6 kenar. Dördü şu anda TV setinin etrafını Kımılnaz'dan kolluyor. İkisi boşta. Ne iş olsa yapıyorlar. Kış uykusuna hazırlanan hayvanlar haftasında çadır yapıp ayı inine girecektik. Kıpırcan vazgeçti. Yan koyup fast-food restoran yaptı. Babasına yemek sattı.

Bu çitlerden bu hafta ilk gün manav yaptık. Tahta meyve ve sebzelerimizin yanı sıra buzdolabından taze meyve ve sebze aldık. Kırtasıye tepsisine benzeyen bir tepsiyi de para kasası yaptık. Kıpırcan manav oldu. Ben ve babası müşteri.


Kımılnaz'a gerçekleri ile meyve ve sebzelerden bir kısmını tanıttık. Kutulara koyduk çıkardık.

2. GÜN: Tamirci, boyacı, usta

Kıpırcan her iş gören ve herşey olabilen çitin yani binanın orasını burasını tamir etti. Halihazırda tamir aleti oyuncak takımı vardı ve boya için evdeki boya fırçalarını kullandı. Ancak bazı işler için farklı ve basit alet veya oyuncakları hayalgücü ile gerçek aletmiş gibi kullanmasına teşvik ettim.

3. GÜN: Veteriner


Kıpırcan ile hayvanlarımızdan rahatsız olanlarını tedavi ettik. Evdeki ateşölçer ve yara bantları dışında yine elimize geçen ıvır zıvırı steteskop, kulağa bakmak için kullanılan fener, şurup, ilaç yaptık. Değişik rahatsızlıklar ve tedaviler uydurduk. Hayvanları temizledik, tüylüleri taradık.

Kımılnaz'a hayvanları gösterdik. Kıpırcan hangi hayvanın ne ses çıkardığını Kımılnaz'a söyledi. Resimli kitaplarımızdaki hayvanlarla peluş hayvanlarımızı eşleştirdik.

4. GÜN: Araba tamircisi

Kıpırcan için eğlenceli bir gün oldu. Arabaların yağlarını değiştirdik. Tekerleklerini şişirdik, silecek sularını doldurduk, çarpılan kaportalarını düzelttik vs. Yine gerekli alet edevat için ufak ufak oyuncakları hayalgücümüzle farklı amaçlar için kullandık.

Kımılnaz ile arabaları büyükten küçüğe dizmeye çalıştık. Kımılnaz da arabalar ile oynamaya bayılıyor. Alıp abisi gibi yerde götürmeyi seviyor.

Bu konuyu kim seçtiyse teşekkür ediyorum. Biz bir haftada dört meslek seçtik. Hergün için bir meslek seçilse çok değişik oyunların ilham kaynağı olabilir. Bir gün astronot (uzay ve gezegenler vs), bir gün göz doktoru (harfler ve şekiller), bir gün ressam vb.

Kıpırcan için daha çok taklit (pretend play) tarzı oyunları tercih ettiğimi farkettim. Kımılnaz için de tanıtma, isimleri tekrar etme, dizme, eşleştirme gibi aktiviteleri tercih ediyorum.

Hiç yorum yok: