Yasal Uyari

Aksi belirtilmedikce bu sitede yayinlanan tum yazilarin ve fotograflarin telif hakki yazarina aittir. Izinsiz yapilan tum alintilar icin hukuki yollarin acik oldugu hatirlatilir.
-----------------------------------------

Tanitim

Bu blog, cok yazarli olup Montessori Egitimi mail grubu uyelerinin yazilarindan olusmaktadir ve Montessori Egitimi ile ilgili yazilar icermektedir. Yazarin ismi (ya da takma ismi) yazinin genelde basinda ya da sonunda yer almaktadir.

Buyuyorum Egleniyorum Ogreniyorum aktiviteleri her iki haftada bir konu degistiren ve uyelerimizin cocuklar ile yaptigi calismalari icermektedir.

Buyrun, hosgeldiniz...


22 Aralık 2008 Pazartesi

Giyinme Alıştırma Oyuncakları

Pratik Anne
Kıpırcan - 3.5 yaşKıpırcan'a hem parmakları gelişsin hem de ayakkabı bağı bağlama, düğme ilikleyip açma, çıtçıt açıp kapama gibi giyinmeye ve soyunmaya yardımcı olacak kabiliyetleri alıştırma yapması için üç materyal hazırladım.

1. Ayakkabı bağları

Bunu eski bir ayakkabı kutusunun tersine daha önce kullanılmamış ama evde bulunan eski bebek patiklerini dikerek yaptık. Diktim çünkü Kımılnaz eline geçeni çekiştiriyor. Sadece uhulasam tutmayabilirdi. Siz bir kartona ayakkabı resmi çizip delikler açıp temiz ayakkabı bağcığı geçirerek de yapabilirsiniz. Tek yerine iki patik koymamın sebebi bir yanda ben gösterirken bir yanda onun kendisinin yapması. Ayakkabı kutusunu beraber yaptık. Kenarlarına kendisi benim kestiğim ayakizlerini yapıştırdı.

2. Düğme ilikleme

Küçülmüş ve Kımılnaz'ın da giymeyeceğini düşündüğüm gömleği gövde şeklinde kestiğim karton kutuya iliştirdim. Dışarısı karbuz olmasa kare şeklinde kasnak veya çerçeve de bakabilirdim. Benim için önemli olan gergin durması ve ağırlık vermesi.3. Çıtçıtlama

Bu ağı çıtçıtlı pantolonlar özellikle de kış için kalın kumaştan yapılanlar bir moda hatası. Çıtçıt aralarından bütün soğuk giriyor. Neyseki biz evde böyle hataları yeniden kullanıma sokabiliyoruz. Daha evvel başka bir pantolonu, hakikaten kumaşı çok kaliteli olduğu için atmayıp boydan boya ağını dikmiştim makina ile. Pantolon öyle boşta.

********************
4. Fermuar

Ben fermuarlı materyal yapmadım ama gömlek veya çıtçıta benzeyen eski fermuarlı sweatshirt veya mont kullanarak alıştrma oyuncağı yapabilirsiniz. Kıpırcan her sabah paltosu ile alıştırma yapıyor ve fermuarı (üşenmezse) kendi takıp çekebiliyor.

5. Kemer

Kıpırcan kemer kullanmadığı için şimdilik bunu pas geçtim ama ileride yapmayı planlıyorum.

Hiç yorum yok: